+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Akdeniz bölgesinin doğal ve tarihi güzellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akdeniz bölgesinin doğal ve tarihi güzellikleri
  Akdeniz bölgesinin doğal ve tarihi güzellikleri nelerdir. Akdeniz bölgesi en çok hangi yönü ile dikkat çeker bana akdeniz bölgesi konusunda acil bilgi gerekmektedir bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Asel
  Bayan Üye

  Akdeniz bölgesinin doğal ve tarihi güzellikleri

  Akdeniz bölgesinin doğal ve tarihi güzellikleri hakkında bilgi


  Adana doğal güzellikleri, tarihi yerleri, gezilecek mekanları, görülmesi gereken yerleri, turistik yapıları…
  Adana Bölge Müzesi,Adana Arkeoloji Müzesi, Ulucami ve Külliyesi, Akça Mescit,Yağ Camii ve Medresesi, Saat Kulesi, Yılan Kale, Anavarza Kalesi, Sirkeli, Seyhan Baraj Gölü, Börücek Yaylası, Tekir Yaylası, Taşköprü, Anavarza, Misis, Komana.

  Hatay doğal güzellikleri, tarihi yerleri, gezilecek mekanları, görülmesi gereken yerleri, turistik yapıları…

  Antakya Mozaik Müzesi, St. Pierre Kilisesi, Roma Köprüsü, Antakya Arkeoloji
  Müzesi, Payas Kalesi, Alalah, Günahkarlar Hamamı, Payas Kervansarayı, Issos, Kisecik Köyü şifalı suyu, Hamam köyü (Hamamat) Kaplıcası, Kumlu Termal Tesisleri, Başlamuş maden suyu ve ılıcası, Arsuz, Çevlik, Payas plâjları, Damlacık Mağarası Harbiye, Asi nehri, Mağaracık Mağarası, Batı Ayaz Yaylası, Soğukoluk Yaylası, Teknepınar Yaylası, Amik Gölü, Yenişehir Gölü.

  Pompeipolis (Viran Kent), Mozaikli Hamamlar, Dikilitaş, Anamur Kalesi, Mut Kalesi,Sivri Türbeler, Cennet ve Cehennem Obruğu, Dilek Obruğu, Silifke Kalesi, Kız Kalesi,Korykos, Cleopatra Kapısı, Eshâbı-ı Keyf Mağarası, Namrun Yaylası, Tarsus Şelâlesi,Çukurpınar Mağarası, Narlıkaya Mağarası, Bolklar Dağları, Göksu nehri, Gözne,Fındıkpınarı.Ayrıca, Silifke’ye dökülen Göksu Nehri’nde rafting sporu yapılmaktadır.

  Osmaniye doğal güzellikleri, tarihi yerleri, gezilecek mekanları, görülmesi gereken yerleri, turistik yapıları…

  Gastabala, Zorkun Yaylası, Karatepe, Toprakkale, Alacami, Gindorus Antik Kenti Danakaya, Domuztepe, Frenk, Haruniye, Hamite, Kum, Kurtlar, Savranda ve Semankale Gebeli Kaplıcası, Düziçi Kaplıcası, Haruniye Kaplıcaları.

  KahramanMaraş doğal güzellikleri, tarihi yerleri, gezilecek mekanları, görülmesi gereken yerleri, turistik yapıları…

  Maraş Kalesi, Kahraman Maraş Müzesi, Taş Medrese, Elbistan, Döngel Mağarası,
  Karagöl Yaylası, Yedi Kuyu Yaylası, Çalı Balma Yaylası, Üç Kaya Yaylası, Çevirme Yaylası, Binboğa Yaylası Başkonuş Yaylası, Gonan Yaylası, Yenicekale Yaylası, Kazma Yaylası, Bozludere Yaylası, Bertiz Yaylası, Kumaşır Gölü ve Kartalkaya Barajı, Zeytun Kaplıcası ve Döngel Kaplıcası.

  Kilis doğal güzellikleri, tarihi yerleri, gezilecek mekanları, görülmesi gereken yerleri, turistik yapıları…

  Tekke Camii, Horoz Kalesi, Revanda Kalesi, Tilhabeş ve Kuzeyne antik kenti,Kilis Çarşısı

  Antalya doğal güzellikleri, tarihi yerleri, gezilecek mekanları, görülmesi gereken yerleri, turistik yapıları…

  Kaleiçi, Antalya Müzesi, Hadrianus Kapısı, Hıdırlık Kulesi, Kesik Minare, Yivli
  Minare, Karatay Medresesi, Evdirhan, Termessos, Phaselis, Olympos, Perge, Aspendos Tiyatrosu, Side, Side Müzesi, Dereağzı Kilisesi, Derme, Patara, Alanya Kalesi, Düden, Kızıl Kule, Alanya Müzesi, Alanya Tersanesi, Karain Mağarası, Beldibi Mağarası, Damlataş Mağarası, Altın Beşik Mağarası, Kurşunlu Çağlayanı,
  Manavgat Çağlayanı, Mavi Mağara, Saklıkent, Beydağları Millî Parkı, Güllük Dağı, Köprülü Kanyon Millî Parkı, Karpuzkaldıran, Lara ve Konyaaltı plâjları, Kemer, Side, Titreyen Göl, Alanya, Kaş gibi tüm kıyılar denize girilebilecek doğal plâjlardır. Ayrıca, Finike, Kemer, Kaleiçi, Alanya yat limanlarıda yatçılara hizmet vermektedir. Alara Çağlayanı, Dim Çayı ve Mağarası, Kekova Körfezi, Alacadağ.

  Burdur doğal güzellikleri, tarihi yerleri, gezilecek mekanları, görülmesi gereken yerleri, turistik yapıları…

  Ulu Cami, Hacılar, Kibyra, Olbasa, Sagalassos, Susuz Han, İnsuyu Mağarası, Tefenni, Çendik Plâjı, Burdur, Kestel ve Salda gölleri.

  Isparta doğal güzellikleri, tarihi yerleri, gezilecek mekanları, görülmesi gereken yerleri, turistik yapıları..

  Firdevs Cami, Ulu Cami, Taş Medrese, Atabey (Gazi Ertokuş) Medresesi, Baradis,Eğirdir Gölü, Altın Kum, Can Adası Plâjı, Kızıldağ Milli Parkı, Dedegöl Dağları, YazılıKanyon, Davraz Kayak Merkezi, Zindan Mağarası.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Akdeniz bölgesi hem tarihi dokusu hemde doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Akdeniz bölgesinde bulunan tarihi güzellikler lidyalılar zamanından kalmıştır tarihi bakımdan en zengin il antalyadır. Diger illerde doğal güzellikler ile en az antalya kadar ilgi çekmektedirler. Mağaralar ve sahili ile gezilmeye ve görülmeye değer bir şehirdir.
+ Yorum Gönder


akdeniz bölgesinin doğal güzellikleri nelerdir,  akdeniz bölgesinin doğal güzellikleri,  akdeniz bölgesinin doğal ve tarihi güzellikleri