+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi nasıl doldurulur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cevap: Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi nasıl doldurulur

  Merhaba babam yurtdisi borclanmasi sonucunda gereken odemeyi yapti ama sgk tahsis taler ve Beyhan taahhut belgesini dolduramiyoruz mesela SIGORTALIYA YAKINLIGI ne yazmamiz gerekiyor TAHSIS TALEP TARIHINDE BAKMAKLA YUKUMLU OLDUGU KISILER VAR MI ne yazacagiz ve diger sorularda soru 9 10 11 ve biz 16 soruyami gecmemiz gerekiyor
  Cevap: Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi nasıl doldurulur frmacil sayfa 2iki Cevap: Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi nasıl doldurulur

 2. Ziyaretçi
  Kardesim sunu belge üzerinde örnek vererek doldurun
 3. Ziyaretçi
  SİGORTALI kısmı emekli aylığına kendi sigortalılığından dolayı başvuran tarafından doldurulacaktır. Eğer kendi sigortalılığından dolayı aylık bağlanacaksa HAKSAHİBİ kısmının doldurulmasına gerek yoktur.

  HAK SAHİBİ kısmı ise ölen bir kişiden dolayı emekli aylığına/gelire başvuracak eş, çocuk, anne ya da baba tarafından doldurulacaktır. Eğer ölüm aylığı için başvuru yapılacaksa bu durumda hem SİGORTALI kısmı hem de HAKSAHİBİ kısmının doldurulması gerekmektedir.

  Şimdi sırasıyla Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi Kısımlarına ne yazılması gerektiği konusuna gelelim.

  1- TC KİMLİK NUMARASI

  Bu kısma 11 haneli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlık kimlik numaranızı yazmanız gerekmektedir.

  2- ADI VE SOYADI

  Bu kısma adınızı ve soyadınızı yazın.

  3- SİGORTA SİCİL NUMARASI/ BAĞ-KUR NUMARASI/ TAHSİS NUMARASI

  Bu kısımda sigorta durumunuza göre 4a ssk sicil numaranızı, 4b bağkur numaranızı ya da emekli sandığı sicil numaranızı yazmanız gerekir.

  Eğer ölüm aylığı için başvuru yapılacaksa bu durumda SİGORTALI kısmının altına vefat eden kişinin Emeklilik Tahsis Numarası yazılmalıdır.

  4- TAHSİS TALEP ÇEŞİDİ (Tahsis Talep çeşidi nedir?)

  Tahsis talep çeşidi hangi kapsamda emekli olunacağı anlamına gelmektedir. Başlıca tahsis talep çeşitleri şunlardır;

  Yaşlılık aylığı (Kendi sigortalılığından dolayı emeklilik hakkı elde edenlerin buraya YAŞLILIK AYLIĞI yazması gerekir)
  Sürekli İş Göremezlik Geliri (İş kazasından dolayı gelir başvurusu için bu kısma SÜREKLİ İŞ GÖREMEZLİK GELİRİ) yazılması gerekir.
  Dul aylığı (vefat eden eşinden dolayı maaşa başvuracak kişiler HAKSAHİBİ kısmının altına DUL AYLIĞI yazacaklardır.
  Yetim AYLIĞI (Vefat eden kişiden dolayı yetim aylığına başvuracaklar HAKSAHİBİ kısmının altına YETİM AYLIĞI yazacaklardır.
  Malulen Emeklilik (malulen emekliliğe başvuranlar SİGORTALI kısmının altına bunu yazacaklardır.

  5-ÖLÜM TARİHİ

  Bu kısım vefat eden kişiden dolayı aylığa başvuran eş, çocuk, anne ve baba tarafından doldurulacaktır. Sigortalı kısmının altına vefat eden kişinin ölüm tarihinin yazılması gerekmektedir.

  6- ÖDEMELERİN YAPILACAĞI BANKA VEYA PTT ŞUBESİ

  Duruma göre SİGORTALI ya da HAKSAHİBİ kısmının altına maaş almak istediğiniz banka ya da PTT şubesini yazmanız gerekir. Örnek olarak şu şekilde yazmanız gerekir. Ankara-Altındağ-Ziraat Bankası Şubesi

  7- SİGORTALIYA YAKINLIĞI

  Maaşa başvuran kişi sigortalı ise SİGORTALI kısmının altına KENDİSİ, Hak sahibi kişi ise HAK SAHİBİ kısmının altına EŞİ, ÇOCUĞU, ANNESİ ya da BABASI yazmalıdır.

  8- ÖLÜM/TAHSİS TALEP TARİHİNDE BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU KİŞİLER VAR MI ?


  Bu kısım önemlidir. Aylığınızın kısmen fazla olmasını sağlar. Eğer emeklilik talep tarihinde bakmakla yükümlü olduğunuz daha açık bir ifade ile sizin sağlık güvencenizden faydalanan eşiniz, çocuğunuz, anneniz ya da babanız varsa bu kısma kesinlikle EVET yazın. Yoksa HAYIR yazın.

  9- BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞU KİŞİLER İÇİN SAĞLIK YARDIMI TALEBİ VAR MI ?

  Eğer emeklilik talep tarihinde bakmakla yükümlü olduğunuz daha açık bir ifade ile sizin sağlık güvencenizden faydalanan eşiniz, çocuğunuz, anneniz ya da babanız varsa bu kısma kesinlikle EVET yazın. Yoksa HAYIR yazın.

  10- ÖLÜM VEYA MALUL KALMASINDA ÜÇÜNCÜ KİŞİLERİN KASTI VAR MI ?

  Bilindiği üzere malul kalmada ya da ölüm halinde üçüncü kişilerin kastı varsa ilk aylık bağlanırken ilk aylık ile peşin sermaye değerinin bir kısmı bu kişilerden tahsil edilmektedir. Dolayısıyla böyle bir durum varsa EVET yazın. Yoksa boş bırakın.

  12-SSK (4/1-a)

  Bu kısmı doldurmak zorunda değilsiniz. Bildiğiniz kadarı ile doldurabilirsiniz.

  13- Bağkur 4/1- (b)

  Bu kısmı doldurmak zorunda değilsiniz. Bildiğiniz kadarı ile doldurabilirsiniz.

  14-TC Emekli Sandığı 4/1-(c)

  Bu kısmı doldurmak zorunda değilsiniz. Bildiğiniz kadarı ile doldurabilirsiniz.

  15-Diğer Sandıklar (506-Geçici Madde 20)

  Bu kısmı doldurmak zorunda değilsiniz. Bildiğiniz kadarı ile doldurabilirsiniz.

  16-YABANCI ÜLKELERDE GEÇEN HİZMETLER

  Bu kısmı doldurmak zorunda değilsiniz. Bildiğiniz kadarı ile doldurabilirsiniz.
  Yukarıdaki beyanların doğruluğunu, beyanlarımda herhangi bir değişiklik olması halinde durumu derhal yazılı olarak Kuruma bildireceğimi, gerçeğe aykırı beyanda bulunmam veya gelir aylık bağlandıktan sonra durumumda bunların kesilmesini gerektiren değişikleri derhal Kuruma bildirmediğim taktirde tarafıma yersiz olarak yapılacak her türlü ödemeyi istenildiğinde yasal faizi ile birlikte geri ödeyeceğimi, ayrıca hakkımda Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddenin birinci fıkrası gereğince kovuşturma yapılacağını beyan ve taahhüt ederim.
+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12


tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi nasıl doldurulur örnek,  tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurulmuş örneği,  tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurulmuş örnek,  tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi örnek doldurma,  tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi nasıl doldurulur ,  sgk tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doldurulmuş örneği