+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Ekvatoral iklim tipinde konveksiyonel yağışların görülmesinin nedenlerini açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ekvatoral iklim tipinde konveksiyonel yağışların görülmesinin nedenlerini açıklayınız
  Ekvatoral iklim tipinde konveksiyonel yağışların görülmesinin nedenlerini açıklayınız. Ekvatorda nasıl bir iklim hüküm sürer bana ekvatorun iklimi konusunda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Ekvatoral iklim tipinde konveksiyonel yağışların görülmesinin nedenleri

  Konveksiyonel yağışlar ortamdaki ısınan havanın nemle birlikte yükselmesine ve soğumasına neden olur.Ekvatoral bölgede yıl boyu sıcaklık şartları yüksek olduğu için ısınan hava yükselecek soğuyarak yağış bırakır.Bu olaya nemlilik şartlarıda eklenince bölgede sürekli bu şekilde yağışlar görülür.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Ekvatorda tropikal iklim geçişleri hüküm sürer. Ekvatorda sürekli olarak yağmur yağar bu nedenle en büyük yağmur ormanları ekvatorda bulunmaktadır. Ekvatorda yağan yağmur nem ile birleşerek geri buharlaşır ve soğuma olduğu gibi tekrardan yağar. Bölgenin çok nemli olması sürekli yağış olmasını sağlamaktadır. Sürekli yağış olması nedeni ile sık ormanlar bu bölgede bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder