+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Akdeniz iklimini açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akdeniz iklimini açıklayınız
  Akdeniz iklimini açıklayınız. Akdeniz iklimi sadece Akdeniz bölgesinde mi görülür yada başka bölgelerde de görülür mü bana Akdeniz iklimi ile ilgili bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Akdeniz iklimini açıklayınız

  Akdeniz iklimi

  Akdeniz iklimi, yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 34-45 °C, en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C dir. Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür. En fazla yağış kışın, en az yağış yazın düşer. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu iklimde görülür.

  Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama 400-600 mm arasındadır. Yağış rejimi düzensizdir.

  Bitki örtüsü maki'dir. Maki yaz kuraklığına dayanabilen; Mersin, Defne, Kocayemiş, Zeytin, Zakkum, Keçiboynuzu gibi kısa bodur ağaçlardan meydana gelen bir bitki topluluğudur.

  Görüldüğü yerler

  Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler (Libya, Mısır ve Filistin hariç, buralarda görülmeme sebebi yer şekillerinin engebesiz olmasıdır.), Avustralya'nın güneybatısı, Güney Afrika Cumhuriyetinde Kap bölgesi, Şili'nin orta kesimleri ve Kuzey Amerika'da Kaliforniya çevresinde etkilidir.

  Türkiye'de Akdeniz iklimi esas karakterini Akdeniz Bölgesi'nde, Torosların denize bakan yamaçlarında 800-1000 metre yüksekliğe kadar olan alanlarda gösterir. Daha yüksek alanlarda ise Akdeniz dağ iklimi görülür. Kıyı boyunca kuzeye gidildikçe karakterinde değişiklikler görülmekle birlikte, kıyılar ve içeriye doğru uzanan grabenler boyunca görülür. Marmara Bölgesi'nde ise Güney Marmara kıyıları ile Trakya'nın Ege kıyılarında görülür.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Akdeniz iklimi Akdenizin kıyısında bulunan pek çok ülkede görülmektedir. Akdeniz iklimi ülkemizde Akdeniz dışındaki bölgelerde de görülmektedir. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü yerlerde en sıcak günlerde hava 35/45 arasındadır. Kış mevsiminde ise en düşük sıcaklık 8/10 derece arasındadır.
+ Yorum Gönder