+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Güneş enerjisinin nasıl ve nerelerde kullanıldığını açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Güneş enerjisinin nasıl ve nerelerde kullanıldığını açıklayınız
  Güneş enerjisinin nasıl ve nerelerde kullanıldığını açıklayınız 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Güneş enerjisinin nasıl ve nerelerde kullanıldığını açıklayınız  Güneş enerjisinin nasıl ve nerelerde kullanıldığına dair bilgi veriniz

  Güneş Enerjisi Teknolojileri
  Güneş ışınlarından yararlanmak için pek çok teknoloji geliştirilmiştir. Bu teknolojilerin bir kısmı güneş enerjisini ışık ya da ısı enerjisi şeklinde direk olarak kullanırken, diğer teknolojiler güneş enerjisinden elektrik elde etmek şeklinde kullanılmaktadır.

  2. Güneş Enerjili Isıtma Sistemleri
  Güneş enerjili sıcak su sistemleri, suyu ısıtmak için güneşe ışınlarından yararlanır. Bu sistemler evsel gereçler için kullanılır

  3. Mimaride Güneş Enerjisi
  Güneş enerjisinden yararlanan tasarımlar, çok az daha ilave enerji kullanmak suretiyle, konfor sıcaklığı ve ışık seviyesinin elde edilmesini hedefler. Bunlar pasif güneş enerjisinde olduğu gibi soğuk ortamlarda daha fazla güneş ışığı ile sıcak su elde edilmesi şeklinde ya da aktif güneş enerjisinde olduğu gibi, pompa ve fanlar kullanarak, sıcak ve soğuk havanın (ya da sıvının) yönlendirilmesi şeklinde de olabilir. Seralar da bir çeşit güneş mimarisi örneği sayılabilir.

  4. Güneş Işığı ile Aydınlatma
  İç mekanlar gün içerisinde ışık tüpleri ile aydınlatılabilirler. Örneğin ışık tüpleri, çatıya yerleştirilmiş güneş ışınlarını toplayacı bir çanağa bağlanarak, iç mekanlarda aydınlatma kaynaklı enerji giderlerini azaltarak, daha doğal bir aydınlatma yaratabilirler.

  5. Isıl Güneş Enerjisinden Elektrik Üreten Enerji Santralleri
  Isıl güneş enerjisi sistemleri, yaygın olarak, bir ısı eşanjörünü yüksek sıcaklıklara kadar ısıtarak, elde edilen ısının elektrik enerjisine dönüştürülmesi şeklinde kullanılırlar.

  6. Enerji Kuleleri
  Enerji kuleleri bir ağ şeklinde yerleştirilmiş, çok sayıda düz ve hareketli yansıtıcıların (heliostatların) güneş ışınlarını kule üzerindeki bir toplayıcıya yönlendirmesi şeklinde çalışırlar. Yoğunlaştırılmış güneş ışığı sayesinde, kule üzerinde biriken yüksek ısı daha sonra kullanılmak üzere başka bir maddeye transfer edilir
+ Yorum Gönder


güneş enerjisinin nasıl ve nerelerde kullanıldığını açıklayınız,  güneş enerjisinden nasıl yararlanırız açıklayınız