+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Yerli mal ne demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Nevriye Uzun
  Üye

  Yerli mal ne demektir
  Yerli mal ne demektir? Bana yerli malı konusunda bilgi verebilir misiniz? Yerli mallarının kullanımı neden önemlidir. Yerli malı tüketmemiz ülkeye ne gibi bir yarar sağlar bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  Yerli mal ne demektir  Yerli mal ne demektir hakkında bilgi
  Hedefi, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın önemi vurgulanır. İnsanların parasını, malını eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve kullanmasına tutumlu olmak denir.Okullarda yapılan etkinliklerle tüm gençleri yerli malına teşvik eder II. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amaçlanmıştır. Bu amaçla zamanın başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929'da yaptığı konuşmayla yerli malı kullanmanın ve tutumlu olmanın öneminden bahsetti. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaktadır. 1983 yılında adı Tutum, yatırım ve Türk malları haftası olarak değiştirilmiştir.

  Türkiye, cumhuriyet döneminde yeni savaştan çıkmış bir ülke idi. Ellerinde bir şeyleri kalmayan halk yoksulluk içerisinde yaşıyordu. Atatürk, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi'ni topladı. Bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararlaştırıldı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de bir konuşma yaptı. Konuşmasında ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularını anlattı.

  Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Yerli malı ülkemizde yetişen ve üretilen her şeyi kapsamaktadır. Türk halkı olarak yabancı ürünleri kullanmaya çok meyilliyiz. Yabancı ürünlerin alınması ise ülkenin parasının dış ülkelere kayma yapmasına neden olmaktadır. Bu durumda ülke ekonomisini olumsuz etkilemektedir.
+ Yorum Gönder