+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Farz vacip sünnet kavramlarını açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Farz vacip sünnet kavramlarını açıklayınız
  Farz vacip sünnet kavramlarını açıklayınız. Farz nedir. Vacip nedir sünnet nedir birbirlerinden farkları nasıldır bana bu konularda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Bana acil yardımcı olursanız çok sevinirim. 2. Asel
  Bayan Üye

  Farz vacip sünnet kavramlarını açıklayınız

  Farz vacip sünnet kavramları hakkında

  Vacip: Yapılması zanni delil ile sabit olan hükümlerdir.Farz kadar kesin olmamakla birlikte kuvvetli bir delil ile yapılması emredilen şeydir.(Bayram Namazları,Vitir Namazı,Kurban Kesmek gibi.)
  Sünnet: Peygamber efendimizin(s.a.v) farz ve vacip olmayarak yaptığı ve bize emrettiği ibadetlerdir.(ezan ve kamet,teravih namazı,beş vakit namazda kılınan sünnetler gibi.)
  Sünnetin sözlük anlamı, “yol, gidiş, tabiat, prensip, kanun” demektir. Terim anlamı ise, Peygamber Efendimizin (s.a.v) söz ve fiillerinin ve takrirlerinin tümü mânâsına gelir. Takrir, bir konuda sükût etmekle o işi reddetmemek demektir. Hadis-i Şerifler, âyetleri açıklarlar. Âyetlerde kısa ve öz olarak beyan edilen İlâhî maksatları izah ederler. Kuranda yer almayan bir konuda ise hüküm ortaya koyarlar.
  sünnet ikiye ayrılır:sünnet-i müekkede,sünnet-i gayrı müekkede
  Sünnet-i müekkede: Peygamber efendimizin(s.a.v) çok sık devam edip pek az terkettiği ibadetlerdir.(öğlenin farzından önce ve sonra kılınan sünnetler,sabah namazının farzından önce kılınan sünnetler gibi.)
  Sünnet-i gayrı müekkede:Peygamberimizin zaman zaman yapıp,zaman zaman bıraktığı ibadetlerdir.(ikindi ve yatsının ilk sünnetleri gibi.)
  Farz: Yapılması kat'i delillerle sabit olan ilahi emirlerdir.Farzı terketmek haramdır;işlenmesinde sevap,özürsüz terkedilmesinde ise Allah'ın azabı vardır.ikiye ayrılır:
  Farz-ı Ayın: Her mükellefin kendisinin yapması gereken,bir başkasının yapmasıyla ödenmeyen farzdır.(Beş vakit namaz,zekat,oruç gibi.)
  Farz-ı Kifaye: Mükelleflerden bazılarının yapmasıyla, diğer müslümanlardan düşen farzdır.(cenaze namazı gibi)
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Farz mutlaka yapılması gereken ibadetler ve davranışlardır. Vacip ise farza yakın olan ibadetlerdir. Vacip olan ibadetlerin her kez tarafından yapılması gerekmez bazı kişilerin yerine getirmesi yeterlidir. Sünnet ise peygamberimizin örnek için yaptığı ve uyulması keyfi olan davranışlardır.
+ Yorum Gönder