+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Frekans ve ses düzeyi birimlerini açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Frekans ve ses düzeyi birimlerini açıklayınız
  Frekans ve ses düzeyi birimlerini açıklayınız 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Frekans ve ses düzeyi birimlerini açıklayınız

  Frekans ve ses düzeyi birimlerini açıklayınız

  DESİBEL

  Algılanan ses şiddeti yada gürültü şiddetinin birimidir.Duyulanma,uyarmanın logaritması ile değiştiğinden,ses şiddetide dB cinsinden logaritmasal olarak değişir.Örnek vericek olursak,bir gürültü kaynağı bllir bir uzaklıktan,bulunduğunuz yerde 50dB olarak duyuluyor ise,aynı koşullarda ve aynı güçte :

  2 gürültü kaynağı 53dB
  4 gürültü kaynağı 56dB
  8 gürültü kaynağı 59dB

  -düzeyinde bir algılamaya neden olur.desibelin hesaplanması çeşitli formüller ile yapılır.

  SES BASINÇ DÜZEYİ

  Titreşen hava molekülleri ya da bu titreşimlerin neden olduğu ufak hava basınçları kulak zarını uyarır.Duyulanma,uyarmanın algoritması gibi değiştiğinden,algılanan ses düzeyide bununla doğrudan bağlantılı olarak değişir.Bu logaritmasal büyüklüğe ses basınç düzeyi denir.Birimi Desibel (dB) dir.

  GÜRÜLTÜ(NOISE)

  Aralarında herhangi bir uyum olmayan ve pek çok frekanstan oluşan sese gürültü denir.Bir başka değişle "tek bir nota ile taklit edilemeyen" seslerdir.Bu terim "yapı akustiği"nde,istenmeyen ses olarakta kullanılır.Bu anlamda örnek vericek olursak;çok uyumlu notalar ve harmoniklerinden oluşan bir müzik,telefonla konuşan biri için gürültü niteliği taşır.

  BEYAZ GÜRÜLTÜ(WHITE NOISE)
  Kaynak: Wardom http://www.wardom.org/showthread.php?t=176817

  İçerdiği tüm frekanslarda aynı enerjiyi taşıyan gürültüye beyaz gürültü denir.Bu gürültünün spektrumu,frekans eksenine paralel bir doğrudadır.

  PEMBE GÜRÜLTÜ(PINK NOISE)

  Ses her bir oktav yükseldiğinde frekansı iki katına çıkar.Mesela 50hz'nin bir oktav üstü 100hz'dir.400hz'nin bir oktav üstüde 800Hz'dir.Buradanda anlaşılacağı gibi frekans yükseldikçe oktav aralıklarında daha fazla frekans bulunur.Beyaz gürültüde her frekansta eşit enerji vardır ama oktavda eşit enerji yoktur.Beyaz gürültüde yüksek frekanstaki oktav aralıkları daha çok enerji içerir.
  Pembe gürültüde ise,akustikte belli bir biçimde belirlenmiş olan tüm oktav aralıklarında eşit enerji vardır.Yani alçak frekanstan,yüksek frekansa doğru,frekans başına düşen enerji giderek azalır.
+ Yorum Gönder


frekans ve ses düzeyi birimlerini açıklayınız,  frekans ve ses düzeyi birimleri,  frekans ve ses düzeyi ,  frekans ve ses düzeyi birimleri açıklayınız