+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Bilim insanlarının ilginç hayat hikayeleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bilim insanlarının ilginç hayat hikayeleri
  Bilim insanlarının ilginç hayat hikayeleri Bilim adamlarının diğer insanlardan farklı bir yaşamları mı vardı bilim adamlarını diğer insanlardan ayıran özellikleri nasıldı bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok mutlu olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bilim insanlarının ilginç hayat hikayeleri

  Bilim insanlarının ilginç hayat hikayeleri

  Geometri alanında iki kitabın yazarı ve Fransa’da zamanının en önde gelen matematikçilerinden olan Jacques Hadamard, matematikte gelişmekte olan yeni akım ve fikirlerle son derece ilgili olarak bilinen bir kişiydi. Bir gün André Bloch adında tanımadığı birinden, içinde matematiksel bir kanıt bulunan bir mektup aldı ve mektubu okur okumaz bu yeni kanıtın gücünden ve zerafetinden adeta büyülendi.

  Kanıt, geometrinin parataktik daireleri içeren bir alanı ile ilgiliydi ve konu hakkındaki o günkü anlayışa ters düşen yepyeni bir tez öne sürüyordu. Hadamard, bu gizemli mektubun yazarı Bloch’un buluşundan o kadar etkilenmişti ki, alelacele bir mektup yazarak onu bir akşam yemeğine davet etti. Elinde başka bir bilgi olmadığından, mektubun geldiği adrese yolladı davetini: “57 Grand Rue, Saint-Maurice“.


  Andre Bloch

  Bloch, Hadamard’ın mektubuna hemen cevap verdi. Üzülerek davetini kabul edemeyeceğini, ama dilerse Hadamard’ın kendisini ziyaret edebileceğini belirtiyordu. Hadamard, ancak sözü geçen adrese vardığında Bloch’un neden davetini kabul edemediğini anlayacaktı: “57 Grand Rue, Saint-Maurice” Charenton akıl hastanesinin adresiydi ve André Bloch da bu hastanede yatan hastalardan biriydi. (Oldukça eski bir tarihe sahip bu Paris hastanesi, günümüzde Esquiral Hastanesi adı altında hizmet vermeye devam etmekte.)

  Akıl hastanesinde yaşayan bir matematikçi

  André Bloch, 1917 işlediği cinayet suçundan ötürü bu akıl hastanesine kaldırılmıştı ve o günden beri de orada tutuluyordu. Hadamard ve Bloch, ziyaret sırasında matematik hakkında uzun uzun sohbet etme imkanı buldular ve bu arada Hadamard, bu sıradışı adam hakkında bazı bilgiler de edinmeye başladı.

  André Bloch, 1893 yılında Fransa’nın Besancon adında küçük bir şehrinde, Yahudi bir saat yapımcısının üç oğlundan biri olarak dünyaya gelmişti. Küçük yaşta yetim kalan Bloch, yine de küçük kardeşi Georges ile okula devam etmeyi başardı. İkisi de ortaöğretimi bitirip Ecole Polytechnique’e girmeyi başardılar, ancak daha birinci sınıfı yeni bitirdiklerinde Dünya Savaşı patlak verdi.
 3. Ziyaretçi
  teşekkürler. çok yardımcı oldunuuz
 4. Gülşen
  Devamlı Üye
  Bilim adamlarının farklı hikayeleri bulunmaktadır. bilim adamlarının ya sağlıklarında yada yaşam şekillerinde bir farklılık bulunmaktadır. Bilim adamlarından Albert Einstein Alman asıllı bir yahudidir ilk evliliğini kendinden büyük bir bayanla yapmak istemiş ama ailesi kabul etmeyince hamile olan sevgilisinden ayrılmış Hamile olan sevgilisinden doğan çocuğuna ne olduğu bilinmemektedir. İlerleyen yıllara rağmen sevdiğini unutmamış ve en sonunda evlenmiştir bu evlilikten iki çocuğu daha olmuş ve bu çocuklardan bir tanesi akıl hastasıydı şizofren tedavi gördüğü hastanede ölmüştür. Albert Einstein eşinden ayrılmış ve bir evlilik daha yapmıştır bu evlilikten çocuğu olmamaıştır.

+ Yorum Gönder


bilim adamlarının ilginç hayat hikayeleri,  geometri bilim adamlarının ilginç hayat hikayeleri,  matematik bilim adamlarının ilginç hayat hikayeleri,  bilim adamlarının ilginç hikayeleri,  ünlü türk bilim adamları ve ilginç hikayeleri,  andre bloch hayatı