+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Bilim kurgu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bilim kurgu
  Arkadaşlar sizce Bilim kurgu ne anlama gelir hakkında bilgi verir misiniz? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Bilim kurgu Hakkında
  Bilim kurgu Nedir

  Bilim kurgu yakın ya da uzak gelecek ile ilgili öykülerin bugün olası olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını kullanarak oluşturulmasıdır. Bilim kurgu bazen geçmişi de kurgulayabilir. Bilim kurgu kitap, sanat eserleri, televizyon, film, bilgisayar oyunları, tiyatro eserleri ve diğer kitle iletişim araçlarında bulunabilir. Yapısal ve pazarlama bağlamında bilimkurgu güncel gerçeklik içinde bulunmayacak kurgusal ögeler içeren yaratıcı çalışmaları tanımlamak için kullanılabilir. Bu tanımlama fantastik, korku ve ilgili tür[1] leri de içerir.
  Bilim kurgu eserlerinin fantastik eserlerden farkı hikâye kapsamındaki kurgusal ögelerin çoklukla doğa kanunları üzerine yapılmış bilimsel önermeler ya da ispatlar dahilinde olası olmasıdır (yine de hikâyedeki bazı ögeler hala tamamen yaratıcı kurgulardan ibarettir).Böylesi farklılıkların sonuçlarını keşfetmek bilimkurgunun, onu "fikirlerin edebiyatı"[2] yapan geleneksel amacıdır. Bilim kurgu çoklukla, bilinen gerçekliğe aykırı kurgulamalar içindeki alternatif olasılıklar[3] hakkında eğlendirici ve rasyonel olarak yazmak üzerine kuruludur.
  Bu kurgulamalar:
  Gelecek, alternatif zaman dilimleri, ya da bilinen tarih ve arkeolojik kayıtlarla çelişen geçmiş zaman kurgulamaları.
  Dış uzay, diğer dünyalar, ya da uzaylılar içeren kurgulamalar.[4]
  Bilinen doğa yasalarına aykırı teknoloji ve bilimsel kurallar içeren hikâyeler[5]
  Zamanda yolculuk ya da psiyonik, nanoteknoloji gibi yeni teknolojiler, ışık hızı üzerinde seyahat, robotlar, ya da yeni politik ya da sosyal sistemler (örnek: bir distopya) gibi yeni bilimsel kuralların keşfi ya da uygulanmasını içeren hikâyeler.[6]
+ Yorum Gönder