+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Charles Augustin de Coulomb hayatı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Charles Augustin de Coulomb hayatı hakkında bilgi
  Charles Augustin de Coulomb hayatı hakkında bilgi verebilir misiniz. bunun dışında bana Charles Augustin de Coulombun tam olarak ne gibi bir şey yaptığını ve ayrıca hangi nedenden dolayı tanındığı hakkında da kısaca bilgi verebilir misiniz. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Charles Augustin de Coulomb hayatı hakkında bilgi


  Charles Augustin de Coulomb


  Charles Augustin de Coulomb, (d. 14 Haziran 1736, Angoulême-Fransa– ö. 23 Ağustos 1806, Paris). Fransız fizikçi.

  Elektriksel iki yük arasındaki kuvvetin, yüklerin çarpımı ile doğru, yüklerin arasındaki uzaklığın karesiyle ters orantılı olduğunu belirleyen Coulomb kanununu geliştirmiştir. Coulomb, kendi adıyla anılan kanunu, İngiliz meslektaşı Joseph Priestly'nin başlattığı çalışmaları sonucunda geliştirmiştir.

  Coulomb, mekanik, elektrik, ve manyetizma'nın tarihinde önemli bir isimdir. 1779'da sürtünme yasalarına ilişkin bir araştırmasını (Théorie des machines simples, en ayant égard au frottement de leurs parties et à la roideur des cordages), 20 yıl sonra da viskozite üzerine bir çalışmasını yayımladı.

  1785'te, elektrik ve manyetizma üzerine üç rapor sundu. Coulomb, elektrik yükleri ve manyetik kutupların birbirlerini çekme ve itme kanunlarını açıkladıysa da iki kavram arasında bir ilişki bulamadı. Çekme ve itmenin farklı akışkanlar nedeniyle olduğunu düşünüyordu.

  SI sisteminde yükün birimi coulomb, ve Coulomb kanunu, onun adına ithafen verilmiştir.
  Batı Hint adalarında dokuz yıl askeri mühendis olarak çalışan Coulomb, sağlığının bozulması üzerine Fransa'ya döndü. Fransız devrimi patlak verince Blois'da küçük bir malikhaneye çekilerek tüm zamanını bilimsel araştırmalara ayırdı. 1802 'de halk eğitimi müfettişliğine getirildi.

  Coulomb, kendi adıyla anılan yasayı, Ingiliz fizikçi Joseph Priestley'nin elektrik yüklerinin birbirini itmesine ilişkin bulgularını incelemek amacıyla başlattığı çalışmaları sonucunda geliştirdi. Bu amaca yönelik olarak, Priestley yasasında belirtilen elektrik kuvvetlerini ölçmeye yarayan duyarlı aygıtlar yaptı ve elde ettiği sonuçları 1785-1789 arasında yayımladı. Ayrıca benzer ve zıt kutupların birbirini itmesi ve çekmesine ilişkin ters kare yasasını buldu. Bu yasa Siméon-Denis Poisson'u geliştirdiği matematiksel magnetik kuvvetler kuramının temelini oluşturdu. Coulomb, makinelerdeki sürtünmeye, yeldeğirmenlerine, metal ve ipek elyafların esnekliğine ilişkin araştırmalarda yaptı.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Charles Augustin de Coulomb fizik alanın da çok katkısı olan bir fizikçidir. bunun dışında Charles Augustin de Coulomb bilindiği gibi aslen fransızdır ve ayrıca Charles Augustin de Coulomb bilindiği gibi elektrik yükünü bulan kişidir bu yüzden yük birimine onun için Coulomb adı verilmiştir.
+ Yorum Gönder


coulomb hayatı kısa