+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda James Clerk Maxwell Hayatı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  James Clerk Maxwell Hayatı Hakkında Bilgi
  James Clerk Maxwell Hayatı Hakkında Bilgi kısa kısa bilgiler alabilir miyim. bunun dışında bana James Clerk Maxwell in ne gibi özelliklere ve öneme sahip olan biri olduğunu ve ne iş ile meşgul olduğu hakkında bilgi verebilir misiniz. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  James Clerk Maxwell Hayatı Hakkında Bilgi

  James Clerk Maxwell

  James Clerk Maxwell Kimdir Biyografisi
  James Clerk Maxwell
  Maxwell 13 Haziran 1831'de İskoçya'nın Edinburgh kentinde doğdu. Annesini sekiz yaşında kaybetti, daha sonra babasıyla birlikte yaşadı. Maxwell dünyaya gelmiş en büyük fizikçiler arasında gösterilir. Hatta eğer Newton, Eistein gibi fizikçiler olmasaydı dünyanın en büyük fizikçisi olabileceği söylenir. Maxwell başta fizik olmak üzere matematik, astronomi gibi alanlarlada ilgilenmiştir. İlk öğretiminde özel bir öğretmen tarafından çalıştırıldı. Daha sonra öğrenimini Edinburgh Akademisinde sürdürdü. Burada matemetik ve fizik hakkında öğrenim gördü. Maxwell daha ondört yaşında iken elips üzerine ilk geometrik çözümlemesini yayımladı. Daha o yaşlardan ilerde iyi bir bilim adamı olacağının sinyallerini verdi. Ancak Maxwell'de çoğu büyük bilim adamının olduğu gibi okulda pek parlak bir öğrenci değildi. Daha sonra 1847'de Edinburgh Üniversitesine girdi. Maxwell burada okurken iki bilimsel makale daha yayımladı. Bu üniversiteyi bitirdikten sonra Cambridge Üniversitesine giridi. Ancak daha sonra Cambridge'ye bağlı Trinity College'de geçti. Çünkü burada daha rahat burs alabileceğini düşündü. Maxwell burada matematik dalında sınıf ikincisi olmuş bu dereceylede üniversiteyi bitirmiştir.

  Maxwell'in en büyük çalışmalarından biride elektromanyetik dalgaların varlığını ilk kez açıklayan bilim adamı olmasıdır. Daha sonra Maxwell 1862'de dünyaya kendini tanıttı ve en büyük icatını yaptı yani bir elektromanyetik alanın yayılma hızının ışık hızı ile yaklaşık olarak eşit olduğunu buldu ve buna göre ışığın bir elektromanyetik olay olduğu kanıtladı. Aynı yıl bu çalışması Philosophical Magazine'de "On Physical Lines of Force" adıyla yayımladı. Bu çalışması Maxwell'i dünyanın en büyük üçüncü fizikçisi olmasında önemli rol oynamıştır.

  Maxwell 1856'da babasının hastalanması üzerine araştırma bursundan vazgeçti ve İskoçya'ya döndü. Burada Aberdeen'de Marischal Koleji'nde profesörlüğe başladı. Ama ne yazıkki babası bunu göremeden vefat etti. 1859'da astronomi tarihine kendisin gösterdi ve Satürn'ün halkalarının katı veya sıvı değil ama küçük ve ayrı özdek kütlelerden oluşunu buldu. Bu Maxwell'e Adams ödülünün verilmesini sağlamıştır. Ancak bunun doğrulanması yüzyıl sonra Voyager uzay aracı tarafından gerçekleştirildi. Daha sonra Marischal College ve Aberdeen King’s College birleşerek Aberdeen Üniversitesi oldu. Maxwell burda yetersiz görüldü ve görevinden alındı. Daha sonra Edinburgh Üniversitesine başvurdu ancak başvurusu reddedildi. Daha sonra Londra’da King’s College'de doğal felsefe (fizik) profesörü oldu. Burada geçirdiği beş yıl içinde hayatındaki en büyük çalışmalara imza attı diyebiliriz. 1877'de Theory of Heat adıyla en büyük kuramlarından birini yayımladı. Bu çalışması gazların kinetik kuramı hakkındaydı. Maxwell'in bu çalışması ısının ve sıcaklık derecesinin yalnızca moleküllerin devimini ilgilendirdi hakkındaydı.

  Maxwell 1861'de Royal Society'ye kabul edildi. Aynı yıl üç temel renk üzerinde çalışmalar yaptı buda onun renkli fotoğraf uygulayımının gelişmesiyle uğraşmasını sağladı. İleriki yıllarda British Association for the Advancement of Science için elektrik birimlerinin ölçü ve ölçünleştirilmesi çalışmalarını yönetti. Sonra College'den ayrılarak, Glenlair'deki ailesine ait mülkünde kaldı. Daha sonra Cambridge'de yeni Cavendish Profesörlüğüne seçildi. Ancak Maxwell bu görevi alıken pek istekli değildi. Maxwell'den Cavendish Laburatuarı'nın tasarısının hazırlanması istendi. 1874'de bu laburatuarı açtı ve bu kurumun müdürlüğünü yaptı. Dünyanın en büyük üçüncü fizikçisi olarak anılan Maxwell 5 kasım 1879'da Glenlair'de vefat etti.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  James Clerk Maxwell bilindiği gibi hem ünlü hem de yetenekli ve başarılı olan bir fizikçidir. bunun dışında başarılı fizikçi James Clerk Maxwell in en önemli çalışması bilindiğigibi sadece dört denklem ile elektrik ve manyetizmanın aynı şey olduğunu ispatlamasıdır.
+ Yorum Gönder