+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda James Prescott Joule Hayatı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  James Prescott Joule Hayatı Hakkında Bilgi
  James Prescott Joule Hayatı Hakkında Bilgi kısa kısa olarak verebilir misiiz. bunun dışında bana James Prescott Joulenin ne gibi bir özelliğe ve öneme sahipolan biri olduğunu da açıklayabilirmisiniz. son olarak bana James Prescott Joule ne ile meşgul olduğunu da yazabilir misiniz. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  James Prescott Joule Hayatı Hakkında Bilgi

  James Prescott Joule

  Isının mekanik iş ile olan ilişkisini keşfetti. Bu keşif, enerjinin korunumu teorisine ve oradan da termodinamiğin birinci kanunu'nun eldesini sağladı. SI sistemindeki iş birimi joule, onun adına ithafen verilmiştir. Lord Kelvin ile mutlak sıcaklık skalasını geliştirmiştir. Bir direnç üzerinden geçen elektrik akımının ısı yaydığını bulmuştur (Joule yasası).

  Isının mekanik eşdeğeri


  Matematiksel formül:
  Q = c Δt m = 4.18 F Δx = 4.18 W
  Q = Isı (cal)
  c = özısı (cal/g derece santigrad)
  Δt = sıcaklık değişimi (derece santigrad)
  m = kütle (g)
  F = iş yapan korunumlu kuvvet (Newton)
  Δx = yer değiştirme (metre)
  W = fiziksel iş (joule)

  Joule, yaptığı deneyler sonucunda, ısının mekanik eşdeğeri olarak; bir pound suyun sıcaklığını bir derece Fahrenheit arttırmak için 838 ft·lbf luk bir iş gerektiğini bulmuştur.[1] Joule, bu sonuçları 1843'de düzenlenen "British Association for the Advancement of Science" toplantısında açıkladı fakat beklediği ilgiyi göremedi.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  James Prescott Joule bilindiği gibi fizik alanın en çok tanına ve bir çok farklı katkısı bulunan bir fizikçidir. bunun dışında James Prescott Jouleun bilindiği gibi enerjiinin korunumu teorisinde büyük katkıları olan kişidir.
+ Yorum Gönder