+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Evliya Çelebi Hayatı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Evliya Çelebi Hayatı Hakkında Bilgi
  Evliya Çelebi Hayatı Hakkında Bilgi 2. Asel
  Bayan Üye

  Evliya Çelebi Hayatı Hakkında Bilgi

  Evliya Çelebi Kimdir Hakkında Bilgi


  25 Mart 1611'de İstanbul'un Unkapanı semtinde doğdu. Babası Derviş Mehmed Zilli, I. Süleyman’dan I. Ahmed’e kadarki padişahların kuyumcubaşılığında bulunmuş ve seferlere katılmıştır. Çelebi ailesi aslen Kütahyalı olup, fetihten sonra İstanbul'a yerleşmiştir.

  Evliya Çelebi, çok iyi bir öğrenim gördü. Önce mahalle mektebine gitti. Daha sonra Şeyhülislam Hamit Efendi Medresesi'ne girdi. Burada yedi yıl okuduktan sonra saraya özgü bir okul olan Enderun'a devam etti.

  Okul öğreniminin dışında özel hocalardan Kur'an, Arapça, güzel yazı, musiki, beden eğitimi ve yabancı dil dersleri aldı. Kur'an'ı ezberleyerek hafız olmuştur. Evliya Çelebi, öğrenimini bitirdikten sonra sarayda görev aldı. Yaptığı işlerle padişah ve devlet ileri gelenlerinin beğenisini kazandı. Bu yüzden çok yüksek görevlere getirilmesi düşünülüyordu.
 3. Ziyaretçi
  harika
  teşekkürler
 4. Ziyaretçi
  ben damla kısmen evliya çelebi'nin çok güzel bir hayatı varmış.bu yuzden çok beyendim teşekkürler evliya çelebi

+ Yorum Gönder


evliya çelebi hakkında bilgi,  evliya çelebi hakkında kısa bilgi,  evliya çelebi hayatı kısa,  evliya çelebi kimdir kısa bilgi,  evliya çelebi hakkında bilgiler,  gezi yazısı ve evliya çelebi hakkında bilgi