+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Beylikler döneminde anadolunun sosyal ekonomik ve kültürel yaşamı ile örnekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Haberler
  Devamlı Üye

  Beylikler döneminde anadolunun sosyal ekonomik ve kültürel yaşamı ile örnekler
  Arkadaşlar bana beylikler döneminde anadolunun sosyal ekonomik ve kültürel yaşamı ile ilgili bir kaç tane örnekler verebilir misiniz? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye


  Anadolu beylikler döneminin sosyal ekonomik ve kültürel yaşamı

  anadolubeylikleriharita.jpg
  Kurucusu: Süleyman Şah Başkentleri: 1. İznik 2. Konya NOT: I. Haçlı Seferinden dolayı I. Kılıç Arslan döneminde İznik terk edilerek, merkez Konya’ya taşınmıştır. Bu sebeple İznik, çok kısa süre Anadolu Selçuklularına başkent olmuştur. Anadolu Selçuklu mimari eserlerinin Orta Anadolu’da yoğunlaşmasının da sebebi budur. Anadolu Selçuklularının Genel Özellikleri: * Anadolu’yu Türk yurdu haline getirmişler ve Anadolu’da İslamiyet’in yayılmasını sağladılar. * Anadolu’yu ticaret ve kültür merkezi haline getirdiler. * Haçlılara karşı Türk-İslam dünyasının koruyuculuğunu yaptılar. Miryokefalon Savaşı (1176)>>> Anadolu Selçuklu – Bizans Sonuçları: * Anadolu kesin olarak Türk yurdu haline geldi. Bizans’ın Anadolu’yu Türklerden geri alma ümitleri tamamen sona erdi. Hristiyan dünyası da Anadolu’nun Türk yurdu olduğunu kabullendi. * Haçlı Seferleriyle Bizans’a geçen üstünlük, yeniden Türklere geçti. Bizans savunmaya geçerken, taarruz sırası Türklere geldi. Kösedağ Savaşı (1243)>>> Anadolu Selçuklu – Moğol Sonuçları: * Anadolu Selçukluları, Moğollara bağlı, vergi veren bir devlet haline geldi. * Anadolu Selçuklu Devleti yıkılma sürecine girdi. Anadolu Türk siyasi birliği bozuldu. Anadolu’da bir çok bağımsız beylik kuruldu. (II. Dönem Türk Beylikleri)

+ Yorum Gönder