+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Pandaların yaşadığı iklim nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Haberler
  Devamlı Üye

  Pandaların yaşadığı iklim nedir
  Pandaların yaşadığı iklim nedir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Pandaların yaşadığı iklim nedir

  Pandaların yaşadığı iklim nedir

  Pandalar

  Coğrafyacılar tarafından Panda’nın ilk keşfedildiği tarih, 2000 yıl kadar önceye dayanmaktadır. Siyah ve beyaz tüyleri ve sakin tavırları ile alışılmışın dışındaki bu hayvanlar sadece ot ile beslenirler. Çinlilere göre Pandalar barış ve arkadaşlığın sembolüdür. Dünyanın geri kalanına görede çok sevimli ve hayranlık uyandıran bir hayvandır.

  Bugün,yaşadıkları doğal ortamda sayılarının binden daha az olduğu düşünülmektedir. Pandalar sadece bambu yer ve tek başlarına yaşarlar. Hernekadar Çinde 300 çeşit bambu bulunsada Pandalar sadece bunlardan 10-12 çeşidini yerler. Günde ortalama 14 saat kendilerine yemek arayarak geçiren Pandalar, ortalama 25 kilogram bambu yerler.

  Bazen Pandaların çimen, ağaç kabuğu, sap, yaprak, asma, mantar yediği görülmesi ile birlikte kimi zaman da bambu köklerinin arasından fare yakaladıklarıda görülür. Pandalar kış uykusuna yatmazlar. Bambu yiyerek vakit geçirirler.

  Bir Panda ortalama 200 kilogramdır. Erkek Pandalar, dişi Pandalar’dan daha fazla kiloludurlar. Yakalanmış ve belirli bir ortamda yaşatılan Pandalar’dan ömürlerinin ortalama 25 yıl olduğunu görüyoruz. Ama doğal ortamda yaşayan pandaların ortalama nekadar yaşadıkları hakkında hiçbir bilgimiz bulunmamaktadır.

  Pandalara en yakın diğer tür, Hindistan, Çin ve Nepal’de görülen Kızıl Pandalardır. Kızıl Panda ufak ağaçlarda yaşar ve genellikle karnını doyurmak için kök, meyve, fındık-fıstık ve böcek yer. Birçok bilim adamı Pandaları ayıdan çok, rakun (ayıya benzer kuyruğu alaca halkalı olup ağaçta yaşayan bir Kuzey Amerika hayvanı )olarak tanımlarlar.

  İlk Pandaların varlığı 1-3 milyon yıl öncesinde buz çağında bulunmuş Panda fosilleriyle kanıtlanmıştır. Bu fossillere Burma, Vietnam ve Çin’de rastlanmaktadır. Bugün Pandalar doğal ortamlarının tahribatından dolayı nesillerinin yok olması ile karşı karşıya bulunmaktadırlar. Yapılması gereken en önemli tedbir ormanların yok edilmesini engellemek olduğudur. Yoksa Pandalar için hayatta kalıp türlerini devam ettirme şansı kalmayacaktır.
+ Yorum Gönder


pandanın yaşadığı iklim,  pandaların yaşadığı iklim,  pandaların yaşadığı iklim nedir,  pandanın yaşadığı iklim nedir,  pandaların yaşadığı ikliminadı nedir,  panda yaşadığı iklim