+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda İyonik bağ nedir örnek vererek açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  İyonik bağ nedir örnek vererek açıklayınız
  İyonik bağ nedir örnek vererek açıklayınız 2. Asel
  Bayan Üye

  İyonik bağ nedir örnek vererek açıklayınız

  İyonik bağ nedir örnekler


  İyonik bağı açıklamadan evvel kimyasal bağın ne olduğunu hatırlayalım.Kimyasal bağ, çekirdekteki atomları bir arada tutan kuvvettir. İki ya da daha fazla atom arasında elektron alışverişi veya ortak kullanımı ile kimyasal bağlar oluşmaktadır.

  Farklı yüklü iyonların ( + ve – yüklü taneciklerin) elektriksel çekim kuvvetlerinden ortaya çıkan bağ türü de iyonik bağlardır.Metaller ile ametaller arasında gerçekleşir ve metallerin elektron vermesi, ametallerin ise elektron almasıyla oluşur.

  İyonik bağı yapan atomlardan elektron veren (+) yüklü, elektron alan (–) yüklü iyon olur ve zıt çekim kuvveti iyonları bir kristal içinde tutar. Bu kuvvetli çekim iyonik bağlı bileşikleri ayrıştırmayı zorlaştırır. Atomlardan biri ,elektron kaybedip pozitif yüklü iyona dönüşürken,diğer atom elektron kazanıp negatif yüklü iyonu oluşturur. Son durumda kaybedilen ve kazanılan elektron sayıları eşit olmaktadır.

  Atomlardan elektron kaybı sonucu oluşan pozitif (+) iyonlara katyon; elektron kazanarak oluşan negatif (-) iyonlara ise anyon denilmektedir.

  İyonik bileşikler kristal yapıdadırlar ve oda sıcaklığında katı halde bulunurlar. Katı halleri elektriği iletmezken, sulu çözeltileri ve sıvı halleri elektirik akımını iletir. İyonlaşma enerjisi düşük elementler ile elektron ilgisi yüksek elementler arasında en kararlı bileşikler oluşur.

  İyonik bağlı bileşiklere örnekler;

  NaCl, MgS, BaCl2, NaOH, NH4NO2, FeO, KCl , FeS , MgF2 , K2S , LiF , NaF , KF
+ Yorum Gönder