+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Yontma taş devri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Yontma taş devri
  Yontma taş devri hakkında bilgi alabilir miyim? 2. Leyla
  Devamlı Üye

  Yontma taş devri

  Yontma taş devri hakkında bilgi


  Yontma taş devri1.png.
  İLKALET YAPILDIPeygamber Isa'nin dogumuna 2.198.427 yıl kala, su günlerde Asya Kitasi'nda sonradan Çin adini alacak olan bölgede ilk alet yapiminin gerçeklestigi haber alinmistir. Homo Faber ( alet yapan insan ) adini alan ilk alet yapimini gerçeklestiren kisi muhabirimize su açiklamada bulunmustur: Geçen gün çakmak tasindan yapilmis el baltam ile topragi kaziyordum.

  Amacim toprak altindan bazi bitki köklerini çikarip yemekti. Elbaltamin kenarindaki bir çikinti avucumun içini acitiyordu. Iste oparçayi bir baska tasin yardimiyla kirarak ilk kez tasa bir sekilverdim. Yaptigim isin bu denli önemli oldugunu bilmiyordum. Bu olaydansonra klandaki akrabalarim bana Homo Faber demeye basladilar. HomoFaber, bu açiklamasindan sonra çevresinde toplanan kalabaliga ilk aletinasil yaptigini bikmadan defa arca anlatti ve gururla yaptigi ilk aletigösterdi.  Homo Faber için küçük ama insanlik için büyük bir adim oldugunainandigimizdan olayi antropologlara sorduk: Ilk aletin yapilmasikonusunda görüslerini aldigimiz antropologlar, bu olayla " insaninhayvanlar dünyasindan ayrildigini ve insan olma yolunda çok önemli biradim atildigini " ifade ettiler. Asagida alet yapilmasi ile ilgilipratik bilgiler yer aliyor.

  İnsanlar irileşiyor

  Yapilan arastirmalarda, son iki yüzyilda insanlarin boylarinin 1.40cm'den 1.41 cm'ye, agirliklarinin 30 kg'dan 32 kg'a ve yasamsürelerinin de 25 yildan 27 yila çiktigi saptanmistir. Insanlarlailgili ortalama standartlarin yükselmesinin daha iyi ve daha sagliklibeslenme ile ilgili oldugu sanilmaktadir. Insanlarin doga karsisindakideneyimlerinin ve bilgilerinin artmasi, insanlarin dogadan daha çokyararlanmasini saglamistir.

  Özellikle atesin denetim altina alinmasi ve yiyeceklerin pisirilmesininbu gelismede önemli rol oynadigi iddia edilmektedir. Uzmanlar etinpisirilerek yenilmesi sonucunda, ette bulunan protein adi verilen çokyararli olan bir maddenin daha çok sindirildigini söylemektedirler.Bilim insanlari bir - iki milyon yila kalmadan insanlarin boylarinin1.70 cm'ye, agirliklarinin 60 - 70 kg'a ve yasam sürelerinin de 60 - 70yila çikacagini öne sürmüslerdir.

  ATEŞ YAKMANIN YÖNTEMLERİ BULUNDU


  Uzun yillar insanlar, yildirimlarin ormanlara düsmesi sonucunda veyasiddetli firtinalarda agaç dallarinin birbirine sürtmesi sonucundaçikan dogal yanginlar disinda bir ates kaynagina sahip degildi.Insanlar Istedigi zaman ates yakamazdi.  Yildirimin veya firtinalarin çikardigi yangin atesini elindengeldigi kadar korumaya ve ondan yararlanmaya çalisirdi. Bu ates söndügüzaman, baska bir firtina veya yildirimi beklemekten ya da bulabilirse,komsu bir klandan baris ya da savas yoluyla elde etmekten baska çaresiyoktu. İnsanlar Yontma Tas Devri'nin sonlarina dogru istedigi zaman veistedigi yerde ates yakma becerisine kavustu. Uzunca kesilmis iki kurusopa parçasini birbirine sürterek, sürtme sonucunda sopalari kizdirarakates yakmayi ögrendi. Alev çikarmak ve bu alevle ates elde etmek içiniki ayri yöntem vardir.


  Her iki yöntemde de ortasi biraz delinmis bir kuru agaç parçasiüzerine dikine konulan bir sopa parçasi delik üzerinde hizladöndürülerek uygulanmaktadir. Bu döndürme eylemi avuç içinde ya da birkiris araciligiyla kolayca yapilabilmektedir. Istedigimiz zaman ateselde etmemiz, günlük yasamimizda b,ir devrim yaratmistir. Bu bulusunuygulanmasi sanildigindan daha önemlidir. Atesin denetim altinaalinmasi günlük yasamimizda asagidaki yararlari saglamistir.

  1. ISINMAK İÇİN; Magaralar içine yakilan atesin özellikle kis gecelerinde insanlarin üsümesini önledigi görülmüstür.


  2. AYDINLANMAK İÇİN;Geceleyin magaradan disariya çikmak içinkalktigimizda klandaki akrabalarimizin üzerine basmamak için atesinaydinligindan yararlanabiliriz. Özellikle de magara duvar resimleriniyaparken, çok yayari oldugu bilinmektedir.


  3. YIRTICI HAYVANLARDAN KORUNMAK İÇİN: Yirtici hayvanlarin atestenkorktuklari belirlenmistir. Bu nedenle yatmadan önce magaramizingirisine yakilacak bir ates güvenligimizi saglayacaktir.


  4. BAZI YIYECEKLERI PISIRMEK İÇİN: Et, patates, patlican gibi bazibesinlerin atese bir süre tutulmasindan sonra daha da lezzetli oldugusöylenmekteydi. Bu bilgiler üzerine muhabirlerimiz bir deneme yapmislarve söylentilerin dogrulugunu saptamislardir.  5. SERAMIK VE MADENSEL ALET YAPIMINDA: Bu konuda henüz yeterlibirikimin olmamasi nedeniyle bu seyler teoridedir. Bu seyleringerçeklesebilmesi için yüzbinlerce yilin geçecegi sanilmaktadir.


  ZAMANI ÖLÇME KONUSUNDA İLK ADIMLAR ATILIYOR


  Zamanin ölçülmesi konusunda farkli uygulamalar hizla yayiliyor. Baziklanlar agaçlarin çiçekler açmasini, bazi klanlar kar yagisini, baziklanlar da bulunduklari bölgedeki irmaklarin taskin yapmasini sayarakzamani ölçmeye basladilar. Daha kisa zamanlarin ölçülmesinde de Ayin veGünesin dogmasi sayilarak kullaniliyor. Bazi klanlarin da bahar gelip,doganin canlanmasini kutladiklari ögrenilmistir.  DEVRİN EN ÖNEMLİ KARMA RESİM SERGİSİ  Yontma Tas Devri'nin en önemli karma resim sergisi Ispanya'da ApeninDaglarindaki Los Capallos Magaralarinda açildi. Çesitli ressamlarinresimlerinden olusan karma sergide Yonyma Tas devri'ndeki günlük yasamailiskin yapitlar yer aliyor. Resimler, renklendirici çesitlibitkilerle, çira isiyle ve hayvansal renklendiriciler kullanilarakyapilmistir.  Av sahnelerinin, boga ve öteki hayvanlarin magara duvarlarinayapilan resimler izleyicileri heyacanlandirmistir. Bazi klan üyeleri debu resimleri olagan üstü güçlere sahip kisilerce yapildigini söyleyerekbu yapitlara ve sanatçilarin yeteneklerine gölge düsürmeyeçalismislardir. Yanda resim sergisindeki yapitlardan biri yeralmaktadir.  Doganin kadinlara vermis oldugu analik görevi nedeniyle kadinlarklan yasamina toplayicilik yaparak katkida bulunuyorlardi. KadinlarinHamile olmalari, çocuklarini emzirmek ve korumak zorunda olmalarionlarin barinaklardan çok fazla uzaklasmalarina engel oluyordu.Fiziksel olarak da erkeklere göre daha güçsüz olan kadinlar avaçikamiyorlardi.


  Kadinlarin dogada hazir bulup topladiklari meyve ve sebzeleritasimak büyük bir sorun oluyordu. Sonunda kadinlar etek giyerek busorunlarini çözdüler. Eteklerin önündeki iki ucu alarak bellerine takankadinlar önlerinde bir torba ( ne demekse ? ) olusturarak topladiklariürünleri buraya doldurup tasimaya basladilar.
  Kadinlarin bu davranislari bir süre sonra moda adi verilen bir akimibaslatacak ve toplumsal tüketimi hizlandirici bir etkide bulunacagiuzmanlar tarafindan iddia edilmistir. Su anda uzun olan boylari uzunolan eteklerin milyonlarca yil sonra islevlerini yitirerek mini veyirtmaçli modellerinin çikacagi tahmin edilmektedir

  Devamı Oku: Yontma Taş Devri Nedir?
+ Yorum Gönder