+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Kafatası hangi kemiklerden oluşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Haberler
  Devamlı Üye

  Kafatası hangi kemiklerden oluşur
  Bana kafatası hangi kemiklerden oluşur hakkında bilgi verir misiniz? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Kafatası Özelikleri Kafatası Nedir
  Kafatası Kemiğinin Görevleri Nelerdir?
  insan-kafatasi.jpg

  kafatasi.jpg
  Kafatası (cranium), beyni çevreleyen ve oldukça güçlü bir kemikten koruma sistemidir. 8 farklı kemikten oluşmuştur.
  Kafatasının kemik yapısı kendine özgüdür.
  Kemiklerin birleşim noktaları girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Nedeni ise kafatası kemiklerinin birleşim noktalarının birbirine geçebilecek şekilde tasarlanmış olmasındandır.
  Erişkin bir bireyde oldukça sert ve güçlü bir yapıya sahiptir. Ancak yenidoğan bir bebekte bambaşka bir yapıya sahiptir. Ana rahminden çıkan bebeğin kafatası henüz kemik halini almamış ve yumuşak bir yapıda olur. Ayrıca kafatasını oluşturan bu 8 kemik birbirine tam olarak oturmamıştır.


  Kemiklerin birleşim noktaları arasında boşluklar (fontanel, bıngıldak) oluşmuştur. İlk bakışta bir dezavantaj gibi görünse de, aslen doğumda bebeğin hayatınıkurtaran bir özelliktir. Eğer bebeğin kafası tam olarak kemikten sert bir yapıya sahip olsaydı ve arada herhangi bir boşluk bulunmasaydı, doğum sırasında bebeğin kafasının ezilme olasılığı çok yüksek olabilirdi. Ancak bebeklerde kafatası kemiklerini oluşturan kıkırdak ve yumuşak yapıdan dolayı kemikler esneklik kazanarak, eğilme ve bükülme özelliği taşırlar.


  Fakat sadece esneme tabii ki yetersizdir. Kafatasının esneyebilmesi için de bir alana ihtiyaç vardır. Bu alan da doğun esnasında tam olarak kapanmamış kafatası aralığıdır. Kafatası kemikleri sıkışarak aradaki boşluğu doldurur.Hatta ve hatta birbirleri üzerine doğru çıkarlar. Böylelikle kafanın hacmi de küçülmüş olur.
  Bu sayede bebek, kafa hacminin yarısı kadar olan doğum kanalından geçerek sağlıklı bir şekilde doğar.
  Omurgalılarda iskeletin en üst bölümü; başın şeklini belirler ve içindeki organları korur.
  Kafa kemikleri iki bölümde incelenirler:

  Baş, omurganın yukarı ucuna dayalı, arkası önünden geniş, oval biçiminde olan iskelet parçasıdır. Kendisini meydana getiren kemiklerden alt çeneden itibaren bütün kemikler birbiriyle birleşik olup, oynamazlar; bu birleşme sinartros grubundan eklemleşme iledir.

  Baş, iki bölüme ayrılır:

  1) Kafa; olup boşluğunda tüm beyin bulunduran 8 kemikten,
  2) Yüz; olup 14 kemikten, meydana gelmiştir.

  Kafa kemikleri 8 Tanedir; 4 ü ortaca tektir, ikisi yanlarda ve çifttir. Ortada ve tek olanlar arkadan öne doğru:

  1) Artkafa kemiği (Occipital)
  2) Kaması veya temel kemik (Sfenoid)
  3) Kalbursu kemik (Etmoid)
  4) Alın kemiği (Frontal)

  Yanlarda ve çift olanlar:

  1) Duvar veya Çeper kemiği (Parietal)
  2) Şakak kemiği (Temporal)
  Artkafa kemiği

  Kafanın arka, alt ve orta kısmında, tek ve simetrik bir kemiktir. Atlas kemiği üstünde temporal ve parietal kemikleri arasında, sfenoid kemiğin arkasındadır. Bu kemiğin biri dikey öbürü yatay iki bölümü vardır; dikey bölümü bir küre parçası biçiminde olup kenarları düzensiz bir dörtgeni andırır; yatay bölümünün ortasında oval biçiminde geniş, ucu arkada bir delik gösterir. Artkafa büyük deliği denen bu deliğin içinden, bulbus, vertebral arterler, ve n. accessorus'un kökleri geçer. Önden arkaya 35mm enine 30 mm. çapında olan bu delik, kafa boşluğunu omurga kanalına birleştirir.

  1) Önde, pars basialis
  2) Yanlarda, pars lateralis
  3) Arkada, pars squamalis
+ Yorum Gönder


kafa kemik yapısı