+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda İpek ve baharat yolu hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  İpek ve baharat yolu hakkında bilgi
  İpek ve baharat yolu hakkında bilgi verebilir misiniz. İpek yolu ve baharat yolu nerededir hangi amaçlar için kullanılmışlardır bana ipek yolu ve baharat yolu konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  İpek ve baharat yolu hakkında bilgi ile ilgili aramalar
  ipek yolu nerededir ipek yolu ve baharat yolu nedir
  ipek yolu ve baharat yolu hakkında kısa bilgi

  ipekvebaharatyolu.jpgBaharat Yolu

  Eski çağlarda, Uzakdoğu'yu Batı'ya bağlayan ticart yollarından biridir. Diğeri İpek Yolu'dur. Baharat günümüzden binlerce yıl önce Doğu ülkelerinde kullanılıyordu. Orta Çağ Avrupa'sında soyluların sofralarına da girince çok önemli bir ticaret ürünü haline geldi, ama pahalı olması nedeniyle ancak varlıklı kimseler satın alabiliyordu. Aslında tarçın, kakule, zencefil ve zerdeçal satışına dayanan baharat ticaretini Çinliler İsa’dan önce başlatmıştı.

  Baharat, Doğu’dan Avrupa'ya iki ayrı yoldan gelirdi. Bunlardan biri Orta Asya üzerinden geçen İpek Yolu'ydu. Ama İpek Yolu asıl olarak eskiçağlarda Çin ipeğinin Roma’ya taşındığı yoldu. Öbür yol ise, Hindistan ve Seylan'dan (Sri Lanka) Kızıldeniz'deki Akabe Körfezi'ne, Yemen kıyılarına ya da Basra Körfezi'ne gelen denizyoluydu. Bu kıyılardaki limanlarda gemilerden boşaltılan baharat karayoluyla Fenike ve Filistin kıyılarına, Mısır'da İskenderiye'ye ve Karadeniz'e ulaştırılırdı. Sonra gene denizyoluyla Avrupa'ya taşınırdı.

  Baharat ticareti uzun yıllar Venediklilerin elindeydi. Avrupalılar 15. yüzyılın sonlarında Venedik’in egemenliğini kırmak amacıyla, baharat üreten ülkelere doğrudan ulaşmanın yollarını aradılar. Sonunda Vasco da Gama 1498'de Ümit Burnu'nu dolaşarak Hindistan yolunu açtı. Kristof Kolomb Batı Hint Adaları'na, Macellan Güney Amerika'yı dolaşarak Doğu Hint Adaları'na vardı. Böylece baharat üreten ülkelere yeni yollar açıldı. Bunun sonucunda baharat ticaretinde Venedik tekeli kırılırken, tarihsel Baharat Yolu da önemini yitirdi.

  İpek yolu

  Avrupa, doğunun kaliteli ipek ve baharatı ile tanışınca, bu ürünlere büyük bir talep doğmuş ve "İpek Yolu" olarak adlandırılan tarihi ticaret yolları yapılmıştır. Çin'in en uç noktasından başlayıp Anadolu'nun çeşitli yerlerinden geçerek İstanbul'da birleşen ve oradan da Avrupa'nın içlerine giden bu yol boyunca, yükleri taşıyan kervanlar sadece ticaretin gelişmesini değil, Asya ile Avrupa arasında günümüzde de izleri görülen kültür alışverişini de sağlamıştır.

  Ortaçağda İpek Yolu, Antakya'dan başlayıp, Gaziantep'ten geçerek İran ve Afganistan'ın kuzeyinde Pamir Ovası'na kadar uzanmaktadir. Ayrıca, Anadolu'da Güneydoğu Bölgesi'nde bulunan Gaziantep ve Malatya'yı geçip, Trakya üzerinden ve Ege kıyılarında İzmir, Karadeniz'de Trabzon ve Sinop, Akdeniz'de ise Alanya ve Antalya gibi önemli limanlar üzerinden Avrupa'ya ulaşırdı.
 3. Ziyaretçi
  bence güzel bir ödev sayfası
 4. Ziyaretçi
  çok teşekürler bana yardımcı olduğunuz için

 5. Ziyaretçi
  gerçekten çook güzel bir ödev sitesi. bu siteyi kim kurduysa o kişiye çok teşekkür ederimm . keşke her site sizin gibi olsa.. <3

 6. Ziyaretçi
  gerçekten çok güzel bir site

 7. Ziyaretçi
  sınavda bu soru gecelekti teşekürler

 8. Gülşen
  Devamlı Üye
  İpek yolu Çinde başlayıp akdenize kadar ulaşmaktadır. Çinin yaptığı ipekler bu yoldan taşındığı için yola ipek yolu denmiştir. İpek yolu başka ürünlerin ticareti içinde kullanılmış ve rekabete neden olduğu için savaşlara neden olmuştur. Baharat yolu ise baharat ticareti amacı ile kullanılmıştır. Baharat yolunun yönetimi yıllarca venedikler tarafından yapılmıştır. Hindistana giden başka yollar keşfedildikten sonra baharat yolunun önemi azalmıştır.

+ Yorum Gönder


BAHARAT YOLU,  ipek ve baharat yolu hakkında bilgi,  ipek ve baharat yolu,  ipek ve baharat yolları hakkında bilgi,  baharat yolu hakkında bilgi,  ipek ve baharat yolu hakkında kısa bilgi