+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda İnsan haklarının gelişimini gösteren bir tarih şeridi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  İnsan haklarının gelişimini gösteren bir tarih şeridi
  İnsan haklarının gelişimini gösteren bir tarih şeridini biri bana gösterebilir mi? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  İnsan haklarının gelişimini gösteren bir tarih şeridi resimi


  anadoluselcuklu.jpg
  Bunlar arasında en çok dikkate değer olanlar; Pers İmparatoru Büyük Kiros tarafından Yeni Babil İmparatorluğunu fethetmesinden sonra üzerinde niyetlerini yazılı olarak açıkladığı M.Ö. 539tarihli Kiros Silindiri, Hintli Büyük Asoka’nın M.Ö. 272 - M.Ö. 231 arasında yazılan Asoka Fermanları ve 622’de, Müslümanları, Yahudileri ve Paganları da içine alacak şekilde Yathrib şehrinin (daha sonraki ismi Medine) önde gelen aşiret ve aileleri arasında resmi bir antlaşma olarak Muhammed bin Abdullah tarafından hazırlanan Medine Sözleşmesidir.
  1215 tarihli Magna Carta’nın İngiliz hukuk tarihi için ayrı bir önemi olduğu kadar günümüzde uluslararası hukuk ve anayasa hukuku için de önemi büyüktür.
  18. yüzyılda iki büyük devrim meydana geldi; 1776'daABD'de ve 1789'da Fransa'da: Bunlar ciddi hak kazanımları sağlayan iki sonucun elde edilmesini neden oldu, Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi ve Fransız Hoca İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi. Ek olarak 1776'daki Virginia Haklar Beyannamesi bir dizi temel hak ve özgürlükleri sağlamıştır.
  İnsan hakları terimi büyük olasılıkla Paine'in İnsan'ın Hakları isimli eseri ve William Lloyd Garrison'ın 1831'de The Liberator'de çıkan ve "okuyucularına insan haklarının esas nedenini yazmaya çalıştığını" anlattığı yazıları yayınlandığı dönemde kullanılmaya başlandı
  bu tarihleri kullanarak kronolojik sıralama yapabilirsin

+ Yorum Gönder


insan haklarının gelişimini gösteren zaman şeridi,  insan haklarının gelişimini gösteren tarih şeridi,  insan haklarının gelişimi tarih şeridi,  insan hakları tarih şeridi,  insan haklarının gelişimini gösteren zaman şeridi hazırlama,  insan hakları gelişimini gösteren zaman şeridi