+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Türk silahlı kuvvetleri ilk türk devleti ordusu benzerlik ve farklılıklar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Türk silahlı kuvvetleri ilk türk devleti ordusu benzerlik ve farklılıklar
  Türk silahlı kuvvetleri ilk Türk devleti ordusu benzerlik ve farklılıkları hakkında bilgi 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Türk silahlı kuvvetleri ilk türk devleti ordusu benzerlik ve farklılıklar


  Türk silahlı kuvvetleri ilk türk devleti ordusu benzerlik ve farklılıklar

  Türk askerî tarihi dörtbin yıl öncesinden günümüze kadar süren dönem içinde ilk Türklerden günümüzdeki Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kadarki askerî yapılanmayı ve savaşları içine alır. Türklerdeki askerî düzen siyasî düzen ile iç içe geçmiş ve tarih boyunca birlikte gelişmiştir. Orta Asya'da başlayan bu tarih tüm anakaralara yayılarak süregelmiştir.
  Selçuklu İmparatorluğu'nun kuruluşuna önayak olan 1040 yılındaki Dandanakan Savaşı Türklerin Anadolu'nun kapısını araladığı 1071 yılındaki Malazgirt Savaşı Yeni Çağ'ın başlangıcı sayılan 1453 yılındaki İstanbul'un Fethi I. Dünya Savaşı'ndaki Çanakkale Savaşları Osmanlı İmparatorluğu'nun üzerine Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasını sağlayan Kurtuluş Savaşı Kuzey Kıbrıs'taki Türkleri savunmak için yapılan Kıbrıs Barış Harekâtı Türk askerî tarihindeki birkaç önemli dönüm noktalarından bazılarıdır.
  Günümüzde Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı olan Kara Hava ve Deniz Kuvvetlerinden oluşmaktadır. Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı barış zamanında iç güvenlik kuvvetlerinin bir parçası olarak çalışırken savaş zamanında Kara ve Deniz Kuvvetleri'nin komutası altına girer.
+ Yorum Gönder