+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Okul öncesi forum günlük plan değerlendirmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Okul öncesi forum günlük plan değerlendirmesi
  Okul öncesi forum günlük plan değerlendirmesi hakkında bana bilgi verir misiniz? Günlük planlarda değerlendirme nasıl yapılır bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  önce okul öncesi günlük plan değerlendirmesi
  günlük plan değerlendirmesi raporu
  günlük plan değerlendirmesi örneği

  Anasınıfı günlük plan değerlendirmesi

  örnek amaçlıdır.


  Çocuk Açısından:

  Çocuklara programdaki davranışlar kazandırılmaya çalışıldı. Yapılan etkinliklerde kullanılan materyaller çocukların ilgilerini çekti ve etkinliğe aktif olarak katılmalarını sağladı. Oyun etkinliği çocukların çok hoşlarına gitti. Program çocukların gelişim alanlarına uygun olarak hazırlandı. Fen ve matematik etkinlinde yapılan resim onlara çok ilginç geldi ve resmin bir an önce kuruması için sabırsızlandılar.

  Çocuklar ilk defa bu kadar çok öğretmenle bir arada olmanın şaşkınlığı içindeydiler. Ancak bu şaşkınlık olumsuz bir tutum sergilemelerine değil ilgilerinin artmasına neden oldu. Çocukların merak düzeyleri üst seviyedeydi bu da etkinliklerde eğlenceli vakit geçirmelerini tetikledi. Özellikle serbest zaman etkinliğinde hazırlanan masalarla karşılaşınca çok şaşırdılar çünkü normalde sadece oyuncaklarla oynuyorlardı.  Öğretmen Açısından:

  Çocukların ilgisini çekebilmek için etkinlikler sırasında değişik materyaller kullanmaya ve hazırlanan etkinliğin çocukların ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak hazırlamaya dikkat edildi. Dolayısıyla çocukların ilgi ve dikkati yapılan etkinliklere çekilmede başarılı olundu. Sadece okuma yazma etkinliğinde zorlandım; ama çok uzun sürmedi. Zorlanmamın kaynağı çocukların hepsinin 1 rakamını yazmakta zorlanmaları idi.
  Yapılan etkinliklerde hem ben hem de çocuklar eğlenceli vakit geçirebildik. Etkinlikler arasındaki geçişler akıcı bir şekilde düzenlenmeye çalışıldı.

  Çocukların ilgisini çekebilmek için etkinlikler sırasında değişik materyaller kullanmaya dikkat edildi. Ayrıca hazırlanan etkinlikler çocukların ilgi ve yeteneklerini göz önünde bulundurarak hazırlandı. Böylece plan öğretmen adaylarına stajdaki ilk günlerinde çocukları tanımak için elverişli bir ortam sağladı. Öğretmen adaylarının tümü etkinliklerini zevkle gerçekleştirdi.
  Program Açısından:

  Çocuklara etkinliklerde aktif rol almaları için bir takım fırsatlar yaratılmaya çalışıldı. Bunu sağlayabilmek için genellikle soru-cevap yöntemi kullanıldı.
  Planlamada alınan amaç ve kazanımlara ulaşılmaya çalışıldı.
  Etkinliklerin gün içindeki dağılımında aktif ve pasif dengesi kurulmaya çalışıldı. Geçişlerin akıcılığına dikkat edildi.
  Hazırlanan etkinliklerin hemen hemen her alana hizmet vermesine dikkat edildi.
  Etkinlik çeşitliliğine dikkat edildi. Sadece bir etkinliğe değil pek çok etkinliğe yer verilmeye çalışıldı.(Sanat Etkinliği, Oyun Etkinliği, Drama Etkinliği …)
  Etkinliklerde planladığım süre yeterli geldi.


  Planın tamamı uygulandı. Uygulama aşamalarında herhangi bir problemle karşılaşılmadı. Plan aktiflik pasiflik dengesi göz önünde bulundurularak hazırlandığı için ne çok yorucu ne çok sıkıcıydı. Etkinlikler arası bağlantılar iyi bir şekilde kuruldu. Bütünlük içeren bir plandı. Tahmini etkinlik süreleri uygundu. Kullanılan materyaller etkinliklerle örtüştü.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Okul öncesi kurumlarında günlük plan tutulmakta ve gün içerisinde yapılacak olan etkinlikler bu plan dahilinde yapılmaktadır. Etkinlikler bittikten sonra yapılan etkinlikler değerlendirilir. Değerlendirme plan açısından, öğretmen açısından ve çocuklar açısından yapılır.
+ Yorum Gönder