+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi söz kime aittir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi söz kime aittir
  Sizce arkadaşlar Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi sözü kime aittir bir bilginiz var mı? 2. Leyla
  Devamlı Üye


  Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi söz kime aittir hakkında bilgi


  olmaya-devlet-cihanda-bir-nefes-s-hhat-gibi-s-z.


  Büyük Türk Hakanlarından Kanuni Sultan Süleyman’ın hastalık anında söylediği; “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda, bir nefes sıhhat gibi” sözü, sağlık hakkında söylenmiş çok önemli bir sözdür. Gerçekten de sağlığımızı kaybettiğimiz, geçici bir hastalık anında, basit bir soğuk algınlığı, grip gibi bir hastalıkta bile, gücümüzü kaybedince, acılarla baş başa kalınca bu sözün önemini daha iyi anlıyoruz. Sağlık hakkında söylenen sözlerin güzel yada çok olması, insanların sağlık konusuna gereken önemi vermelerini maalesef sağlamamıştır.
  İnsanoğlu sadece sağlık konusunda değil, ikaz aldığı hemen her konuda duyarsız davranmakta çok mahirdir. İnsanoğlunun bu özelliğini dile getirmek adına yüce Peygamberimiz(sav), bir Hadis-i Şeriflerinde şöyle buyurmuştur; “Beş şey gelmeden önce beş şeyin kıymetini biliniz: Ölmeden önce hayatın kıymetini, hastalıktan önce sıhhatin kıymetini, dünyada ahireti kazanmanın kıymetini, ihtiyarlamadan gençliğin kıymetini, fakirlikten önce zenginliğin kıymetini.” (Hakim)

  ***


  Bu kadar ciddi uyarılar almamıza rağmen ne ölmeden önce hayatın, ne hastalıktan önce sağlığın, ne ihtiyarlamadan önce gençliğin, ne fakirlikten önce zenginliğin kıymetini bilmek öyle çok kişiye nasip olmamıştır. Trafik işaret levhalarına rağmen bunca kazaların, uyarı levhalarına rağmen bunca iş kazalarının temelinde insanoğlunun sergilediği ihmal ve duyarsızlık yatmaktadır. İşlenen suçların hemen hepsinin karşılık cezaları bilinmesine rağmen, işlenen suçlarda dahi azalma olmaması bu konudaki tespitlerin doğruluğunu göstermektedir.
  ***

  Genellikle, insanoğlu elindeki nimetin kıymetini, içinde bulunduğu müddetçe anlamakta zorlanmakta, değerini de ancak onu kaybettikten sonra anlamaktadır..

  Yarattığı kulunun bütün özelliklerini en iyi bilen yüce Allah (cc) bakınız Zümer suresinde bu özelliğimizi nasıl haber veriyor: “İnsana bir zarar dokunduğu zaman Rabbine yönelerek O’na yalvarır. Sonra kendi tarafından ona bir nimet verdiği zaman daha önce ona yalvardığını unutur ve Allah’ın yolundan saptırmak için O’na eşler koşar. De ki: “Küfrünle az bir süre yaşayıp geçin! Şüphesiz sen cehennemliklerdensin.” (Zümer: 8)
  ***

  İnsanoğlu unutkanlığı ve nankörlüğü sayesinde elindeki nimetin kıymetini bilmekte pek de başarılı olmadığını yaşadığımız örneklerden görmekteyiz. Elindeki nimetin kıymetini bilen insanların da hayatta ne kadara başarılı oldukları bilinen bir gerçektir.

  Zümer suresinin 8. ayetinden sonra gelen 9. ayette de çözüm göstermektedir. “(Böyle bir kimse mi Allah katında makbuldür,) yoksa gece vakitlerinde, secde halinde ve ayakta, ahiretten korkarak ve Rabbinin rahmetini umarak itaat ve kulluk eden mi? De ki: “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” Ancak akıl sahipleri öğüt alırlar.”(Zümer: 9)
  ***

  Gerçek akıl sahiplerinden olunduğu taktirde; verilen öğütlerden ders alındığı, dolayısıyla uyarılara karşı daha duyarlı davranılmanın yolunun açıldığını görmekteyiz. Gerçek akıl sahiplerinden olmak umudu ile saygı ve selamlarımı sunuyorum

+ Yorum Gönder