+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Kalem aklın dilidir sözü kime aittir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kalem aklın dilidir sözü kime aittir
  Sizce Kalem aklın dilidir sözü kime aittir bir bilginiz var mı? Kalem aklın dilidir sözü neyi anlatır bana bu sözü söyleyen kişi ile ilgili bilgi verebilir misiniz? Acil olursa çok memnun olurum. 2. Leyla
  Devamlı Üye

  Kalem aklın dilidir sözü kime aittir  Kalem aklın dilidir sözü kime aittir hakkında bilgi  Kalem aklın dilidir sözü kime aittir 1.jpg.
  vecap: Miguel De Cervantes Saavedra


  Miguel de Cervantes Saavedra

  (29 Eylül 1547 — 23 Nisan 1616),
  İspanyol romancı, şair ve oyun yazarıdır.

  Don Kişot'un yaratıcısı. Genç yaşta başladığı edebiyat hayatında denemeleri ve tiyatro eserleri ile kısa sürede tanınan bir yazar olmuştur. Ayrıca İspanyol edebiyatında roman geleneğinin başlatıcısı olarak kabul edilir.

  15 Eylül 1569'da Madrid'de bir yaralama iddiasıyla Miguel de Cervantes adlı biri hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Verilen cezaya göre sağ eli kesilecek ve 10 yıl sürgünde kalacaktı. Bir ad benzerliği söz konusu değilse bu olay Cervantes'in İtalya'ya gidişinin nedeni olabilir. 1570'te II. Selim Kıbrıs'ı ele geçirince Papa V. Pius Osmanlılara karşı birlik çağrısında bulundu. Çağrıya yalnızca İspanya ve Venedik karşılık verdi. Cervantes Roma'daki İspanyol birliğine katıldı. 7 Ekim 1571'de Osmanlı donanmasıyla Lepanto (İnebahtı) Körfezinde yapılan İnebahtı Deniz Savaşı'na katılan Marquesa adlı kadırgada bulunan Cervantes, iki kez göğsünden yaralandı, bir top güllesiyle sol elini kaybetti. Daha sonra Osmanlılar tarafından tutsak edilen Cervantes, 1575-1580 yılları arasında Cezayir'de esir olarak yaşamıştır. Osmanlı esaretinde bulunduğu süre zarfında 4 kez kaçma teşebbüsünde bulunduğu tahmin edilmektedir. Hiç birinde başarı kazanamamasına rağmen bu teşebbüsler sonucunda ceza da almamıştır. Ancak orada da dolandırıcılıkla itham edilip hapse atılmıştır. Burada yazmaya daha sıkı sarılmıştır.

  Yaşamının sonlarına doğru ünlü eseri Don Quijote (Don Kişot)'u hapishanede kaleme almıştır ve bu eseri sayesinde tüm dünyada tanınmıştır. Eserde yazarın kendi hayatıyla alay ettiği ve kahramanla aralarında çokça benzerlikler olduğu görülür. Don Kişot dünyanın en çok okunan eserlerinden biridir ve 38 dile çevrilmiştir. Bu eser hâlâ dünyanın en bilinen romanları arasındadır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Kalem aklın dilidir. sözü Miguel De Cervantes Saavedra aittir. Miguel De Cervantes Saavedra bu söz ile kalem insanın aklından geçenleri döktüğü alettir anlamında kullanmıştır. Genç yaşata edebiyata katılmış ve pek çok eseri olan Miguel De Cervantes Saavedra kalemin ne kadar etkili olduğu konusuna vurgu yapmıştır.
+ Yorum Gönder


kalem aklın dilidir sözü kime ait,  kalem aklın dilidir sözü kime aittir,  kalem aklın dilidir kime ait,  kalem aklın dilidir kime aittir