+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Zincirleme ve Biçimlendirme Arasındaki Faklar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Nevriye Uzun
  Üye

  Zincirleme ve Biçimlendirme Arasındaki Faklar
  Zincirleme ve Biçimlendirme Arasındaki Faklar 2. The_MEncH
  Özel Üye

  Zincirleme ve Biçimlendirme Arasındaki Fark

  Zincirleme ve Biçimlendirme Arasındaki Faklar


  Zincirleme, biçimlendirmeye benzeyen yöntemdir. Biçimlendirmeden farklı olarak bu ilke, amaca ulaşmayı sağlayacak alt davranışların atlanmadan sırası ile yapılmasını öngörmektedir. Zincirleme yönteminde de her aşamadan sonra pekiştireç verilir. Yani zincirlemede sonuca ulaşmak için belli bir sıranın takip edilmesi şarttır. Adımlar atlanır veya sırası değiştirilirse sonuca ulaşılamaz. Mesela; bankamatikten para çekmenin belli işlem adımları vardır ve bu adımlar sıra ile yapılmalıdır. Yoksa istenilen sonuca ulaşamayız.

  Biçimlendirme yöntemi yeni bir davranış kazandırmada, zincirleme yöntemi ise daha çok beceri kazandırmada etkilidir.

  Biçimlendirme zor ve karmaşık konuların basitten karmaşığa doğru alt basamaklara indirilmesiyle ve pekiştirme ile yapılır. Zincirleme ise yapı olarak aşamalardan oluşan davranışların kazandırılmasında kullanılır. Her aşama bir sonraki aşamanın ayırt edicisi olur ve her alıştırma pekiştirilerek davranış geliştirilir.

  Örn: Bir sürücü adayına araba kullanma davranışını öğretmek için önce koltuğa düzgün oturma ve aynaların ayarlanması, sonra vitesin kontrol edilmesi daha sonra da kontağın çevrilmesi ve en son olarak da arabanın hareket ettirilmesi işlemi yaptırılmıştır. Her aşama pekiştirilerek davranış geliştirilir.

+ Yorum Gönder