+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Refleks ve içgüdü karşılaştırması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Nevriye Uzun
  Üye

  Refleks ve içgüdü karşılaştırması
  Refleks ve içgüdü karşılaştırması 2. Asel
  Bayan Üye

  Refleks ve içgüdü karşılaştırması

  Refleks ve içgüdü karşılaştırması Hakkında

  Refleks ve içgüdü karşılaştırması ile ilgili bilgi

  Refleks ve içgüdü karşılaştırması nedir  Refleks: Doğuştan getirilen, belli bir uyarıcıya karşı organizmanın belli ve basit bir davranış gösterme eğilimidir. Refleks’in üç özelliği vardır.
  r6; Doğuştan getirilmesi,
  r6; Belli bir uyarıcının bulunması,
  r6; Basit bir tepki olması.
  Örnek; dizimize vurulduğu zaman ayağımızı kaldırmamız, nefes alma, emme, yutma, göz kırpma, emmeye bağlı arama refleksi öğrenilmemiştir.
  İçgüdü: Doğuştan getirdiğimiz diğer bir davranış grubudur. Doğuştan getirilen türe özgü davranış örüntülerine denir. İçgüdünün 4 özelliği vardır; Doğuştan gelmelidir, bir türün tüm üyelerinde olmalıdır, başka türlerde olmamalıdır, karmaşık bir davranış örüntüsü olmalıdır. Örnek; Kuşların göç etmesi, arıların ba! yapması, ipek böceğinin koza örmesi
  Refleks ve içgüdü karşılaştırması:
  r6; Refleksler ertelenebilir, içgüdüler ertelenemez
  r6; Refleks basit bir davranıştır, içgüdü karmaşık bir davranıştır.
  r6; İnsanlarda içgüdü yoktur, içgüdüsel davranış vardır. Örnek; Annelik
  B.Geçici davranışlar: Alkol, ilaç, hastalık ve yorgunluk sonucu ortaya çıkan davranışlardır.Öğrenme sonucu kazanılan davranışlar değildir.
  C.Sonradan kazanılan davranışlar: İstendik ve istenmedik davranışlardır.Öğrenilmiş davranışlardır. Bu davranışlar tecrübe ve eğitim öğretim yoluyla olmak üzere iki türlü kazanılır.
  İstendik Davranışlar: Formal ve informal ortamlarda kazanılan davranışlardır. Okullarda kazanılan akademik bilgilerin tamamı, evde ve çevrede kazanılan toplumsal roller vb.
  İstenmedik Davranışlar: Formal ve informal ortamlarda kazanılan davranışlardır. Bu davranışlar ailede ve sokakta kazanılabilir. Kopya çekme, hırsızlık gibi davranışlar örnek verilebilir.

+ Yorum Gönder


emme refleks mi içgüdüsel mi,  içgüdü ile refleks farkı,  refleks ve içgüdü arasındaki farklar,  icgudu ike refleks fsrmi