+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Orman maki bozkır dağ çayırları açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Orman maki bozkır dağ çayırları açıklayınız
  Orman maki bozkır dağ çayırları açıklayınız

  Orman maki bozkır dağ çayırları  Orman, Maki, Bozkır, dağ çayırları( Alpin çayır)Ayrıca ülkemizde dünya flora bölgelerinden üç tanesi yer alır. Türkiye'de Avrupa-Sibirya, İran-Turan ve Akdeniz bitki coğrafyası bölgeleri buluşuyor. Bu, bitki zenginliğimizin en önemli nedenlerinden biri.
  ormanmakibozkrdaayrlar.jpg

  2-Ormanlar daha çok nerelerde yaygındır?
  Ormanlarımızın genel olarak ülkemizin kıyı bölgelerinde yer aldığı görülür. Ayrıca ormanlarımızın dağlık alanlarda özelliklede kıyı dağlarının denize bakan yamaçlarında yoğunlaştığı denizden uzak iç bölgelerde azaldığı ve parçalar halinde olduğu görülür.

  3-Ormanların dağılışında belirleyici olan iklim elemanlarını açıklayınız?
  Özellikle sıcaklık, yağış, ayrıca da güneşlenme süresi, rüzgârlar, nemlilik gibi iklim faktörleri etkiler.
  Yağış: Bitki örtüsü dağılışını etkileyen en önemli faktörlerden olup, bitki dağılışı yağış dağılışına paralellik sunar. Yağışın çok olduğu yerlerde gür ormanlar, azalınca orman seyrelir, daha azalınca yerini bozkır alır. Yağışla orman azalır veya çoğalır.
  Sıcaklık: Bitkilerin yetişebilmesi için ve hayati faaliyetlerinin sürmesi için sıcaklık gerekli olup, belli derecelerde olması gerekir. Sıcaklığın çok düşük olduğu veya yetersiz olduğu yerlerde veya da çok aşırı olduğu yerlerde bitkiler yetişemez. Her bitkinin de sıcaklık isteği ve soğuğa karşı dayanıklılığı farklıdır. Bu özellik bitkilerin sıcaklık kuşaklarına göre dağılımına neden olur.
  Not: Ormanın alt sınırını yağış, üst sınırını sıcaklık belirler.

  4- Yağışın az olduğu yerlerde hangi bitki toplulukları yaygındır?
  Bu bölgelerde bozkır bitkileri görülür. Ayrıca bu alanlarda yüksek dağlık alanlarda kuraklığa dayanıklı ağaçlardan oluşan ormanlar ve akarsu boylarında kavak ve söğüt ağaçlarına rastlanır.

  5-İç kesimlerde makilere rastlanmamaktadır.neden?
  Makiler yıl boyu yeşil kalan ve yaprak dökmeyen bitkilerdir. İç bölgelerde karasallık etkisiyle kışları sert ve soğuk geçmesi ve kar yağışı ve don olaylarının görülmesi nedeniyle
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Antropojen bozkır nasıl oluşur

  İnsan tarafından orman örtüsünün tahrip edilmesi sonucu oluşan bozkırdır.
  Tahrip edilen ormanların yerine oluşan bozkırlara antropojen bozkır denir

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Ormanlar makilerden, bozkırlardan ve çayırlardan oluşmaktadır. Ülkemizde doğu ve iç anadolu kesimlerinde bitki örtüsünü bozkırlar oluşturuyor. Karadeniz bitki örtüsü bakımından en zengin bölgedir. Ekvatoral bitki örtüsüne sahiptir. Akdeniz bölgesi ve ege bölgesinin bitki örtüsünü makiler oluşturmaktadır.
+ Yorum Gönder


dağ çayırları,  dağ çayırları özellikleri