+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Kömür Nedir Nasıl OLuşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kömür Nedir Nasıl OLuşur
  Kömür Nedir Nasıl OLuşur

  Kömür Nedir Nasıl OLuşur hakkında bilgi


  Kömür homojen olmayan, kompakt, çoğunlukla lignoselülozik bitki parçalarından meydana gelen, tabakalaşma gösteren, içersinde çoğunlukla C, az miktarda H - O - S ve N elementlerinin bulunduğu ama inorganik (kil, silt, ,z elementleri gibi) maddelerinde olabildiği, bataklıklarda oluşan, kahverengi ve siyah renk tonlarında olan, yanabilen, katı fosil organik kütlelerdir. Kömürler yakıt hammaddesi oldukları gibi, değişik amaçlarda (kok yapımı, kimyasal madde üretimi gibi alanlarda) da kullanılırlar.

  Kömürler, bataklık ortamlarda, uygun (nemli ve sıcak iklimin bulunması, yeterli organik maddenin ortama gelmesi, bataklık suyunun Ph şartlarının 4-5 civarında bulunması, bataklığın malzeme gelimi ile birlikte aşağı doğru çökelmesi, bataklığın zamana bağlı olarak örtülmesi gibi) şartların sağlanması durumunda, bitki parçalarının bozuşması, parçalanması, bataklık suyu ile bir jel haline gelmesi, bazı kimyasal reaksiyonlar sonucu bu organik malzemenin fiziksel ve kimyasal değişikliklere uğraması sonucu meydana gelirler.

  Kömürleri meydana getiren bataklıkların geliştiği ortamlar;

  - Deltalar (en kalın kömür damarlarının oluştuğu ortamlardır),

  - Göller (Göl kıyıları, kalın kömür damarlarının meydana geldiği uygun bataklık ortamlardır),

  - Lagünler ( Deniz etkisinin olduğu ince kömür damarcıklarını meydana getirirler),

  - Akarsu taşma ovaları (İnce kömür damarcıklarını oluştururlar).

 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  kömür dediğimiz şey karbon atomun oluşumudur aslında değişik formlarda bulunmaktadır aynı karbon elmasıda oluşturmaktadır zaman içinde oluşmaktadır kömür
+ Yorum Gönder