+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Fruktoz Iyi Mi Kötü Mü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Fruktoz Iyi Mi Kötü Mü
  Fruktoz iyi mi kötü mü


  Fruktoz iyi mi kötü mü ilgili bilgi

  Pekmez ve bal gibi faydalı olarak bildiğimiz ve bu yönüyle tükettiğimiz gıdalarda ve meyve ve sebzelerin büyük birçoğunda fruktoz doğal olarak bulunan bir şeker türüdür. Bu ürünlerde doğal olarak bulunan fruktoz aşırı miktarlarda alınmaması halinde zararlı değildir hatta vücudun glikozu işlemesi süreçlerine katkıda bulunur. Ancak aşırı miktarlarda tüketilmesi vücudun işleyebileceği kapasitenin üzerine çıkar. Bu nedenle tüketilen miktar çok önemlidir ve kontrol altında tutulmalıdır.

  Çok fazla fruktoz tüketilirse ne olur?

  Tükettiğimiz karbonhidratların birçoğu glikoz zincirlerinden oluşmaktadır. Glikoz kana karıştığı zaman vücut bunu düzenlemek için insülin hormonu salgılar. Diğer taraftan da fruktoz karaciğerde işlenmektedir. Basitçe bu durumu özetlersek: Aşırı miktarda fruktoz karaciğere geldiği zaman, karaciğer vücudun şeker olarak kullanabilmesi için bu fruktozu yeterince hızlı işleyemez. Bunun yerine fruktozdan yağ oluşumuna başlayarak bunu trigliserit formunda kana karıştırır.

  Bu durum neden kötüdür?

  Bu durum en az aşağıdaki üç temel konu üzerinde potansiyel risk taşır.

  • Kandaki yüksek trigliseritler kalp krizi riskini arttırmaktadır.

  • Fruktoz vücut içersindeki gezintisi esnasında iştah sinyal sistemine de uğramaktadır. Bu nedenle iştah-düzenleyici hormonlar işlevini düzgün bir şekilde göremez. Fruktozun yüksek kilo ile ilişkilendirilmesinin nedenlerinden biri de bu durumdur.

  • Aşırı fruktoz insülin direncini azaltarak 2. tip diyabete neden olabilir. Ancak bu etki genellikle gazlı içeceklerdeki fruktozun vücuda alınması ile gözlenmiş olup nedeni gazlı içeceklerdeki diğer kimyasallarla fruktozun reaksiyonunun sonucu olduğu düşünülmektedir
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  pekmezde balda var ama bu çok faydalı olduğu anlamına gelmiyor neticede şekerin değişik bir versiyornu fruktor şekerin zararlarını bilmeyende yoktur herhalde
+ Yorum Gönder