+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Puvatya Savaşı Hangi Devletin Avrupa'da Ilerlemesini Engellemiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Puvatya Savaşı Hangi Devletin Avrupa'da Ilerlemesini Engellemiştir
  Puvatya savaşı hangi devletin avrupa'da ilerlemesini engellemiştir

  Puvatya savaşı hangi devletin avrupa'da ilerlemesini engellemiştir hakkında bilgi  Puvatya Muharebesi, (10 Ekim 732) Endülüs Emevilerileri ile Fransa'yı yöneten Franklar arasında yapılmış bir muharebedir. Bu savaşı Franklar kazanmış, böylece Müslümanların Avrupa'nın içine ilerlemeleri durdurulmuştur.

  Emevi Halifesi I. Velid döneminde İspanya Vizigotlar'ın elindeydi. Krallık iç karışıklıklardan zayıf düşmüştü. Kral Rodrigo, halk tarafından sevilmiyordu. Kralın İspanya halkına baskı ve zulüm yapması üzerine İspanya'nın yerel yöneticileri, Müslümanlardan yardım istediler.

  711 yılında Tarık bin Ziyad komutasındaki bir İslam ordusu Cebelitarık Boğazı (Septe Boğazı)'nı geçerek İspanya'ya girdi. Tarık bin Ziyad askerlerinin geri dönme ümidini yok etmek için boğazı geçtikten sonra gemilerini yaktırdı. İspanya'ya geçen İslam ordusu Kadis Muharebesi ile burayı fethetti. Bu fetihten sonra İspanya, Emevilerin bir eyaleti durumuna geldi.

  Müslümanlar İspanya'ya Endülüs adını verdiler. Müslümanlar Pirene Dağları'na kadar ilerlemişlerdi. İspanya'yı fethedenEmeviler, ilerlemelerini sürdürerek Pirene Dağları'nı aşıp, Fransa'ya girdiler. Fakat Frank ordusuyla Poitiers (Puvatya) denilen yerde yapılan muharebede Frank komutan Charles Martel Emevi ordusunu yenilgiye uğratarak İspanya içlerine doğru çekilmeye zorladı.

  Puvatya Muharebesi, İslam ve Avrupa tarihinde önemli bir yere sahiptir. Ancak bu muharebeden sonra İslam ordularınınAvrupa'da ilerleyişi Osmanlıların zamanına kadar durmuştur. Puvatya Muharebesinden sonra Emeviler bir daha eski gücünü toparlayamamış, aynı durum ağır kayıplar veren Charles Martel komutasındaki Frank ordusu içinde geçerli olmuştur.
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  ne çektiyse tarih bu fransızlardan acemlerden romadan çektiPuvatya Muharebesi, 732 de Endülüs Emevilerileri ile Fransa'yı yöneten Franklar arasında yapılmış bir muharebedir. Bu savaşı Franklar kazanmış sonundada müslümanların yayılması kısıtlanmıştır
+ Yorum Gönder


puvatya savaşı hangi devletin avrupada ilerlemesini engellemiştir