+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Sözlü Destanlara Örnek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Sözlü Destanlara Örnek
  Sözlü Destanlara Örnek

  Sözlü Destanlar


  Yazının henüz bulunmadığı ve yaygınlaşmadığı bir kültürde doğan ve kuşaktan kuşağa sözlü olarak aktarıldıktan sonra yazıya geçirilen destanlardır. Ozan ve şarkıcıların değişik zamanlarda söylediği şarkı ve şiirlerin bütünleşmesi ve işlenmesiyle oluşturulurlar.


  Sözlü Destanlara Örnek


  Gılgamış: MÖ 3000 yıllarında Mezopotamya’da ortaya çıkmıştır. Bilinen en eski destandır. Babil ve Akad toplumlarınca da benimsenmiştir. Ama bugüne kalan en eksiksiz biçimi Sümer toplumunda ortaya çıkmıştır. Zalim Uruk kralı Gılgameş’in ölümsüzlük arayışını anlatır. Gılgameş ve arkadaşı Enkidu ile birlikte uzun arayışlardan sonra ölümsüzlük otunu bulur, ama bir yılana kaptırır.
  İlyada ve Odysseia: MÖ 11-12’nci yüzyıllarda geçtiği sanılmaktadır. Homeros destanları olarak bilinirler. Yunan Yarımadası’ndaki Akhalar’ın, Anadolu’daki İon krallıklarına saldırısı ve Akha kral ve prenslerinin daha sonraki serüvenleri anlatılır. Özellikle Odysseia, Yunan Tragedyası ve Batı edebiyatının önemli bir kaynağıdır.
  Beowulf: Eski İngilizce halk destanı  Heldenlieder: Eski Almanca kahramanlık türküleri

  Nibelungenlied: Almanya

  Kudrunlied: Almanya

  Chanson de Geste: Fransa (kahramanlık şarkısı)

  Chanson de Roland: Frank kralı Charlemagne’ın savaşlarını anlatır

  El Cantar de Mio Cid: İspanya

  Mahabharata: Hindistan

  Ramayana: Hindistan

  Heike Monogatari: Japonya
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  adı üstünde sözlü destanlar eskilerden yazı yokken yada kayıt altına alınmamış destanların sözlü olarak dilden dile dolaşmasıyla oluşan destan türüdür bunlar hikayeler şeklinde anlatıldığı gibi sözlu sazlı şekildede dile getirilmekte idi
+ Yorum Gönder