+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Canlılar Arasında Neden Sadece Insan Sorumlu Tutulmuştur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Canlılar Arasında Neden Sadece Insan Sorumlu Tutulmuştur
  canlılar arasında neden sadece insan sorumlu tutulmuştur? Canlıların tamamına neden ibadet etme zorunluluğu getirilmemiştir bana bu konuda bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Canlılar Arasında Neden Sadece Insan Sorumlu Tutulmuştur Hakkında Bilgi


  İnsanın eylemlerini iki kısımda ele alabiliriz. Bunlardan birincisi zorunlu olan alandır. Örneğin, hangi anne ve babadan, ne zaman, nerede dünyaya geleceğimiz konusunda, irademizin bir etkisi yoktur. Ayrıca insan olarak dünyaya gelmemiz, akıl ve özgür iradeye sahibi olmamızda da bizim bir etkimiz yoktur. Bunlar insanın iradesi ve gücü dışında, Allah'ın dilemesi ve yaratmasıyla olur. Bu nedenle bunlardan sorumlu değiliz.

  İkinci kısım ise, bizim etkili olduğumuz, tercihli alandır. Burada kendi seçimimiz, irademiz etkilidir. Eğitimimizle ilgili sorumluluklarımızı yerine getirmek, ahlâklı olmak, iyi bir insan, iyi bir vatandaş olmak bizim elimizdedir. Bunun aksine kötü huylu olma yolunu da seçebiliriz. Bunlardan arasından seçim yapmak bizim kendi tercihimizdir. Bu alan bizim sorumlu olduğumuz alandır. Çünkü burada özgür irademizi kullanmaktayız. Bu da gösteriyor ki, insan özgürlüğü oranında sorumludur.

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Canlılardan sadece insanlar düşünebilme ve kendi iradelerinde oldukları için Allah sadece insanlara ibadet etme zorunluluğu getirmiştir. Allah insana iki yol göstermiştir birinde insan doğru yolu seçer diğerinde ise yanlış olan yolu doğru yoldan ilerleyen insan mükafatlandırılacakken yanlış yolda ilerleyen insan bunun cezasını çekecektir.
+ Yorum Gönder