+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Demokrasi Tanımından Yola çıkarak Demokrasinin Temel özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Demokrasi Tanımından Yola çıkarak Demokrasinin Temel özellikleri
  demokrasi tanımından yola çıkarak demokrasinin temel özellikleri 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Demokrasi Tanımından Yola çıkarak Demokrasinin Temel özellikleri Nelerdir


  Doğrudan Demokrasi: Toplumlarda, ilk ortaya çıkan demokrasi örneğidir. Egemenliğin sahibi olan millet devlet işlerini kendisi görür. Halkın tümü zaman zaman toplanarak devlet işlerini görüşüp kabul eder. Yasaları da kendisi yapar. Günümüzde kalabalık ve büyük toplumlar oluşturan insanların hepsinin toplanması ve kararlar alması zordur. Bu yönetim şekli İlk Çağ’da uygulanmıştır.
  Yarı Doğrudan Demokrasi: Bu demokrasilerde halkı temsil eden, seçimle gelmiş yöneticiler vardır. Bu yöneticilerin yetkileri sınırlı olduğundan kendi başlarına karar veremezler.Alınan kararlar, hazırlanan yasalar halkın oyuna sunulur. Bu yasalar, halk tarafından kabul edilirse uygulanır. Halkın veto etme yetkisi de vardır. Ayrıca halktan kişiler de yasa teklifinde bulunabilirler.
  Temsili Demokrasi: Günümüzde uygulanan demokrasi şeklidir. Halk bu sistemle yönetime katılabilmektedir.Çünkü halk, belirli bir süre için temsilcilerini seçer. Yönetim yetkisi,geçici bir süre için bu temsilcilere verilmiştir. Seçilenler, milleti temsil etmek durumundadır. Seçilenler, sadece kendine oy verenlerin, ilin veya bölgenin temsilcileri değil, tüm milletin temsilcileridir.
  Milletvekilleri mecliste gerekli görevleri yerine getirerek tüm millete hizmet vermeye
  çalışırlar. Çalışmaları millet tarafından başarılı görülenler yeniden seçilme şansına sahiptir

 3. Ziyaretçi
  bunu yazdıkları çok iyi olmuş
 4. Ziyaretçi
  bencede çok işime yaradı be çok teşekkürler bu siteyi kurana

+ Yorum Gönder


demokrasinin tanımından yola çıkarak demokrasinin temel özellikleri,  demokrasinin temel özellikleri,  Demokrasi tanımından yola çıkarak demokrasinin temel özellikleri,  demokrasi temel özellikleri