+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Kloroplâstın yapısı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Kloroplâstın yapısı
  Kloroplâstın yapısı

  Stroma: Kloroplâstın içini dolduran renksiz bir ara maddedir. DNA RNA ribozom ve fotosentez enzimleri stromada bulunmaktadır. Bu nedenle kloroplâstlar kendi enzimlerini yapabilir ve çekirdekten bağımsız çoğalabilirler.

  Granum: Ara madde içine gömülmüş disk ve diskleri birbirine bağlayan lamellerden oluşmuştur. Bu yapıların en küçük birimine tilakoid denir. Tilakoidler bir araya gelerek granumu granumlarda bir araya gelerek granayı oluştururlar. Bu lâmelli yapı ışık enerjisinin en ekonomik şekilde kullanımını sağlar.

  Klorofil pigmentleri bu tilakoidlerin arasına yerleşmiştir. Klorofiller yeşil bitkilerde kloroplâstlarda bulunurken bakteri ve mavi-yeşil alglerde sitoplâzmaya dağılmış şekilde bulunur. Klorofil pigmentinden yoksun bitkilerde albinoluk görülür. Albinoluk kısmî olabilir; o zaman bitki alacalı bir görünüm alır.
  Kloroplastlar fotosentezle ışık enerjisinin kimyasal enerjiye dönüştürüldüğü ve serbest oksijenin üretildiği organeldir.
  Fotosentez; CO2 ve H2O gibi inorganik maddelerden güneş enerjisi ve klorofil pigmentinin yardımıyla organik madde üretilmesidir. Fotosentezin denklemini şu şekilde gösterebiliriz.

  Klorofil
  6CO2 + 6H2O —————————- � C6H12O6 + 6O2
  Güneş Enerjisi Enzimler
  Kloroplâstlar fotosentezle yeryüzünde yaşamın devamını sağlayan organellerdir.

  Kromoplâstlar :
  Bitkilerde sarı (ksantofil) turuncu (karaten) kırmızı (likopen) renkte olan plâstitler kromoplâstlardır. Kromoplâstlara renklerini veren renk maddelerine ise karotinoidler denilmektedir. Kromoplâstlar yapraklarda meyvalarda ve bazı yüksek yapılı bitkilerin köklerinde bulunur.

  Örneğin havuçta karoten domateste likopen limonda ksantofil renk maddeleri bulunmaktadır. Kromoplâstın dışında bitkilere mor ve eflâtun renk veren antokyan ve sarı renk veren flâvon pigmentleri hücrelerin kofullarında bulunur. Bu pigmentler koful öz suyunun asit ya da baz oluşuna göre farklı yönde etki gösterirler. Koful öz suyu asidik ise kırmızı bazik ise mavi nötr ise menekşe rengi verir. Sonbahar mevsiminde yaprakların dökülmeden önce sararmasının nedeni klorofil pigmentinin yapısının bozulmasıyla kromoplâstların yapraklara sarı rengi vermesidir.

  Lökoplâstlar :
  Renksiz plâstitlerdir. Lökoplâstlar ışık alırsa yeşil renkli kloroplâstlara dönüşebilirler Bitkinin kök toprak altı gövdesi ve tohum gibi depo organlarının hücrelerinde bulunur. Nişasta yağ ve protein depo ederler. Örneğin patates yumrusunda nişasta baklagil tohumunda protein ayçiçeği tohumunda yağ depolayan lökoplâstlar bulunmaktadır.
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  fotosentez deyince alka gelen ilk kloroplasttır bu organel .Bitkilerin sadece yeşil kısımlarında bulunur.Bitkide besin ve oksijen üretilmesini sağlar. yeşilliğin sebebi olan organeldir
+ Yorum Gönder