+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Hücre Zarı ve Sitoplazma Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Hücre Zarı ve Sitoplazma Nedir
  Hücre Zarı ve Sitoplazma Nedir

  Hücre Zarı


  Hücreyi bulunduğu ortamdan ayıran , ince örtüye hücre zarı denir.Hücre zarları esnek, canlı ve yarı saydamdır.Hücre zarı; hücreyi çevresinden ayırır , hücreye şekil verir , sitoplazmayı dış etkilerden korur ve hücrenin madde alış-verişini kontrol eder.

  Hücre zarının yapısında madde geçişini sağlayan geçitler vardır.Hücre zarları seçici geçirgen özelliğine sahiptir.Bu özellik, hücreye zaralı maddelerin gimesini , hücre içindeki zararlı olan maddelerin ise dış ortama atılmasını sağlar.

  Bazı hücrelerde , zar dışında bulunan dayanıklı örtüye hücre duvarı denir.Hücre duvarı bitki , bakteri ve mantar hücrelerinde vardır.Hücre duvarı sert, cansız ve koruyucudur.Hücre zarına destek olur.Hayvan hücrelerindeki ise hücre duvarı bulunmaz.

  Sitoplazma

  Hücre zarı ile çekirdek arasında bulunan akıcı sıvı bölümüne sitoplazma denir. Sitoplazma saydam , akıcı ve canlıdır.Sitoplazmanın büyük bir kısmını su oluşturur.Sitoplazmada beslenme , solunum ve boşaltım gibi yaşamsal olaylar gerçekleşir.

  Sitoplazmadaki farklı işlenmiş yapılara organel denir.Organeller hücre faaliyetlerinin hızlı ve kontrollü yapılmasını sağlar.
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  hücre zarı hücreyi çevreleyen bir zardır maddelerin geçmesini sağlayan yerleri vardır koruyucu özelliği bulunmaktadır stoplazma ise hücre içerisideki sıvıya denilmektedir
+ Yorum Gönder