+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Naif sanatı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Naif sanatı nedir
  Naif sanatı nedir

  Naif sanat çocuksu bir basitlik taşıyan bir sanat türüdür.
  Tür olarak primitif sanatla oldukça benzeşir. Naif sanatın çok az sanat eğitimi almış, ya da hiç eğitim almamış insanlar tarafından yaratılmış olduğunu söylemek bu türü fazlasıyla basite indirgemek olur.

  naif-sanat-nedir.png

  Naif sanatının Özellikleri

  Naif sanat adı özellikle resimde kabul gören bir akademi ve okullu resim biçimi olduğunu var sayar. Ancak pratikte de naif sanatçıların okulları vardır. Zaman içinde bu tarz kabul görmeye başlamıştır.
  Naif sanatın özellikleri, resmin resmi özellikleriyle tuhaf bir ilişki içindedir. Çizimde veya perspektifte yapılan hatalar, çoğunlukla taze bir görünüm ortaya çıkarmaktadır. Bu resimlerde dokuların büyük yer bulduğu, ham renklerin kullanıldığı, ve incelikten çok basitliğin öne çıktığı görülebilir. Ancak bu tür öyle popüler ve tanınır hale gelmiştir ki, şimdiki örneklerinin çoğuna sözde naif denebilir.
  Naif sanat, aslında Henri Rousseau ve Alfred Wallis gibi bir sanat okulu ya da akademide resmi eğitim görmemiş sanatçıların eserlerini tanımlıyor olsa da, ‘sözde naif’ ya da ‘sahte naif’ sanatta sanatçının daha ne yaptığını bilen, taklitçi denebilecek bir üslupla çalıştığı ve ortaya çıkanların da orijinalden çok başka eserleri andırıyor olduğu söylenebilir.
  Primitif sanat da resmi eğitim görmemiş kişilerin ortaya çıkardığı sanatı tanımlamak için kullanılan bir diğer terimdir. Bu, primitivizmden farklı bir akımdır. Naif sanatla birebir olmasa da benzeşen bir diğer tür de folk art’tır.

  Naif sanatın önemli temsilcileri
  Edward Hicks (1780-1849)
  Henri Rousseau (1844-1910)
  Niko Pirosmani (1862-1918)
  Alfred Wallis (1855-1942)
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  sıradann sanat diyebilirmiyiz belki hayır ama çocuksu ve basit olunca belki biraz özensiz hazırlanmış sanat olarak düşünülebilir ama basit resim denen bir yöntem var buna naif denilmektedir
+ Yorum Gönder