+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Soyut İşlemler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Soyut İşlemler
  Soyut İşlemler Dönemi

  Bu evrede bireyler soyut olarak düşünmeye başlarlar. Her konuda çok yönlü eleştirel düşünce bu dönemde gelişir. Bu dönemde bireyle zihinden işlem yapabilirler.

  Tümevarımsal Düşünme: Parça öğeleri birleştirip genel bir olguya ulaşmak tümevarımsal düşünmedir. Somut işlemler döneminde başlar ve soyut işlemler döneminde bu düşünce yeteneği tamamlanır. Örnek: Çağlar bir insandır. Çağlar’ın iki gözü vardır. Tüm insanların iki gözü vardır.

  Tümden Gelimsel Düşünme: Tümel önermelerden genel önermelerin çıkarılmasıdır. Örnek: İnsanların bir burnu vardır. Çağlar bir insandır. Çağlar’ın da bir burnu vardır.

  Hipotetik Düşünme Yeteneği: Bir bireyin problemle karşılaşması durumunda olası durumları belirleyip akıl yürütmesidir.

  Birleştirici Düşünme Yeteneği (Kombinasyonel): Birçok faktörü bir arada kullanarak sorunun çözümüne ulaşabilir. Örnek: Bir bilgisayarcının yazılımdaki bir eksikliği bulurken birçok etkeni göz önüne almasıdır.

  Esnek Düşünme Yeteneği: Bireylerin başka ihtimalleri olacağını bilip kendi görüşlerine takılı kalmamaları, düşüncelerinde esnek olmalarıdır. Örnek: Bilgisayarda program yazan bir birey başka birinin algoritmasını da kabul edip daha kolay bir şekilde programı yazmasıdır.

  Andırma (Analoji) Yeteneği: Bilinen bir benzerlikten yola çıkılarak bilinmeyenlerin elde edilmesini sağlayan akıl yürütme yöntemidir. Örnek: Vücudumuzdaki kılcal damarları yollara benzetip anlatabilir.

  İleriye Doğru ve Geriye Doğru Düşünme Yeteneği: Zaman perspektifinin kazanılmasıyla ilgilidir. Geçmiş, bugün, gelecekle ilgili bağlantıları kurarlar. Somutta başlar, soyutta kazanılır.

  Ergen Benmerkezciliği: Ergenler dünyanın kendi etrafında dönmeyeceğini bilirler. Çocuk benmerkezciliği tekrardan farklı bir yapıya bürünerek ortaya çıkar. Buradaki benmerkezcilik hayali seyirciler şeklindedir. Yani sosyal çevrelerindeki bireylerin kendileriyle son derece ilgili olduklarını, devamlı olarak kendilerini, izlediklerini düşünürler.

  Hayali Seyirciler: Fiziki görünümleri ergenler için çok önemlidir. Çevrelerindeki bireylerin onları izlediklerini düşünürler, kendilerini hayali izleyiciler izler diye düşünür. Hazırlıksız çıkmak istemezler.

  Kişisel Efsane: Ergenler hayali izleyicilerinden dolayı kendilerinin başrol oynadığını düşünürler. Kahramanlıklar yapmaya çalışırlar ve çeşitli riskler alırlar. Engellendiklerinde ise saldırgan davranışlarda bulunurlar. Buna Psikolojik Tepkisellik denir.

  Omnipotent Düşünme: Her şeyi yapabilecek güçte olduğuna dair düşüncelere sahip olduğu durumlara denir.

  Önemli: Ergenlikte bu özellikleri yapabilecek düzeye gelmesine rağmen soyut işlemleri yapabilmesi çevreye bağlıdır. İhtiyaç olunan bir çevrede buraya geçer, olunmayan da ise geçmezler
 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  soyut işlemler denen kavram somutlaşmadan önceki düşünmenin eyleme dönüşmemiş hali gibi düşünülebilir
+ Yorum Gönder