+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Yetişkinlik dönemi özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Yetişkinlik dönemi özellikleri
  Yetişkinlik dönemi özellikleri nedir

  21-65 yaşlar arasında yaşanan döneme, yetişkinlik dönemi denir. Bu dönemde insanlar çoğunlukla eğitimlerini bitirir bir iş sahibi olur, evlenir ve çocukları olur. Bu hayatın dönem noktalarını içeren dönemin ilk yaşlarında sağlık sorunlarına pek rastlanmaz. İnsan vücudunun hem beden hem zihin olarak en verimli çağıdır. Bu çağda kendini bilerek, doğru kararlar veren ve iyi sosyal hayatı olan kimseler hayatı boyunca mutlu olur.

  Erkeklerde 50-55 yaşlarında andropoz, kadınlarda 45-50 yaşlarında menopoz denilen dönüm noktaları yaşanır. Mesleki ve ailevi konularda sıkıntılar, rahatsız eden sağlık sorunları bu çağlarda görülebilir. Sağlıklı bir insan, bu sıkıntıları yaşadığında altından kalkmayı başarır. Bu sorunları aşamayanlar, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklara yakalanabilirler, psikolojileri bozulabilir. Bu dönemde kişinin hoşlandığı alanlardan bir hobi ile zaman geçirmesi, sağlıklı yaşamın gerektirdiklerini yapması tavsiye edilir. Bunları gerçekleştiren kimseler, yaşlılık dönemini rahat ve mutlu huzurlu atlatır.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Yetişkinlik döneminde insanlar artık eğitimlerini bitirmiş ve hedefledikleri yere gelmiş evlenmiş ve çocuk sahibi olmuşlardır. Hayatlarını belli bir düzene oturtmuşlardır. Yetişkinlik döneminin başında çok fazla hastalık görülmemektedir. İleri ki yaş döneminde erkeklerde andropoz kadınlarda menopoz dönemi görülmeye başlanır. Yetişkinlik döneminde insanlara artık kendi sorunlarını çözmeye başlamışlardır.
+ Yorum Gönder