+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Dış Ticaret Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Dış Ticaret Nedir


  Dış Ticaret Anlamı


  Ülkeler kendi ekonomik, coğrafi özellikleriyle, yer altı ve yer üstü zenginlikleri ayrıca eğitimli insan gücüne göre ürün ve hizmet üretir. Ülkelerden hiç biri insanlarının bütün ihtiyaçlarını kendisi üretemez. Ürettiklerinden fazla olan ürünleri ihtiyacı olan ülkeleri ihraç eder. Kendi ihtiyacı olup da üretmediği ürünleri başka ülkelerden ithal eder. Bunun adına dış ticaret diyoruz.


  Her ülke başka ülkelerle ticaret yapar. Biri ürettiği fazla ürünü satarak döviz kazanırken diğeri de ihtiyacını karşılar. Türkiye, başta petrol ve doğalgaz olmak üzere uçak, bilgisayar, ilaç, gübre, makine ve ulaşım araçları, elektronik ve optik araçlar, tropikal iklimde yetişen kivi, ananas, muz, kahve gibi ürünleri ithal eder. Bunun yanında tarım ürünleri ve bunlardan elde edilen gıdaları, hayvancılığa ve tarıma bağlı olarak tekstil ürünlerini, bor, linyt, krom gibi yeraltı kaynaklarını, porselen ve cam ürünleri ihraç eder. Ayrıca beyaz eşya gibi hem ithal ettiğimiz hem de ihraç ettiğimiz ürünler vardır.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Dış Ticaret üretilen malların belirli bir ücret karşılığında son kullanıcılara yani satın alacak olan kişilere ulaştırılmasına olanak sağlayan alım ve satım işlemi yapılan faaliyetlerin tümüne denir.
+ Yorum Gönder