+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Mars'ta sıvı halde su bulundu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Fatma
  Administrator

  Mars'ta sıvı halde su bulundu
  Mars'ta su bulundu

  ABD'nin başkenti Washington'daki NASA merkezinde bugün gerçekleşen tarihi basın konferansında, Mars'ta dönemsel olarak "akan su" olduğuna dair kanıtlar bulunduğu duyuruldu.
  NASA tarafından yapılan açıklamada, Mars Keşif projesi kapsamında yürütülen araştırmalarda, Kızıl Gezegen'de sıvı, akışkan halde tuzlu su bulunduğu belirtildi. Bu büyük keşif, Mars'ta hayatın en önemli parçalarından birinin bulunduğunu gösteriyor.
  marsta-su-bulundu.jpg
  Peki şimdi ne olacak?
  Büyük keşfin ardından ne yapacakları sorulduğunda bilim insanları, öncelikle bu suyun kaynağına, nereden geldiğine bakacaklarını açıkladılar.

  Bitki yetiştirmek mümkün mü?
  Soru: Bu suyu kullanarak Mars'ta bitki yetiştirebilir miyiz?
  Cevap: Bence asıl problem, irtifa farkı. Dünya'da da yüksek irtifalarda sadece yosunlar yetişebiliyor. Mars'ta da benzer bir durum var, gezegenin yüzeyi, Everest'in 3 katı neredeyse.
  Bu yükseklikte dünyada olduğundan çok daha ince bir atmosfer var, ancak genetik mühendisliği ile bitkilerin dayanıklılığı artırılarak bu sorunlar aşılabilirse, evet, bu su ile bitkiler sulanarak, yetiştirilebilir. 2. VUSLAT
  Bayan Üye

  hep yıllardır aynı hiyakaye belliki yok orda birşeyler sürekli su arıyoruz orda marsata buzul bulundu toprak altında su bulundu diyorlar ama kesin olan bir şey henüz yok
+ Yorum Gönder