+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Dengeli ve düzenli beslenen - beslenmeyen çocuğun gelişimi ile ilgili bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Dengeli ve düzenli beslenen - beslenmeyen çocuğun gelişimi ile ilgili bilgiler
  dengeli ve düzenli beslenme,dengeli ve düzenli beslenen çocuk ile beslenmeyen çocuğun gelişimi 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Yetersiz ve dengesiz beslenme derecesine göre, çocuklarda büyüme ve gelişme yavaşlar yada durur. Kötü beslenen çocukların boy ve ağırlık ölçüleri iyi beslenenlere göre düşüktür. Çocuklar için normal boy ve ağırlık ölçüleri vardır.  Yaşa göre verilmiş olan bu ölçülerdeki sınırların altındaki çocukların iyi beslenmediği söylenebilir. Ülkemizde yapılan araştırmalarda, çocukların önemli bir kısımda değişik derecelerde büyüme geriliği olduğu belirlenmiştir.
  İyi beslenmeyen, bedensel büyüme ve gelişme geriliği olan çocuklarda, zihinsel yönden gelişme yetersizlikleri daha sık görülür. Kötü beslenen çocuklarda zeka, iyi beslendiklerinde gelişebileceği en üst düzeye ulaşamaz.

  Kötü beslenen çocukların hastalıklara, çeşitli iç ve dış etkenlere dirençleri azalır. Hastalıklara kolay yakalanırlar, iyileşme zor ve yavaş olur. Hastalıklar nedeniyle çocuğun beslenme durumu daha da kötüleşir. Bu sorunların etkileşimi sonucu, iyi bakımla atlatılabilecek bir hastalığa çocuk dayanamayıp ölür.

  Ülkemizde, kızamık ve basit sürgün (ishal) gibi hastalıklarda bile, çocuklar iyi beslenmedikleri ve bakılmadıklarından ölmektedir. Türkiyede bebek ve çocuklarda ölüm oranının,gelişmiş ülkelerdekinden 10-15 kat yüksek olmasının birinci ya da ikinci nedeni kötü beslenmeyle bakımsızlıktır. Çeşitli hastalıkların yol açtığı ölümlerde de beslenme yetersizliğinin payı vardır.

  Hastalıklara, bakımsızlığa ve kötü beslenmeye karşı direnip yaşayan çocuklar, büyüdükçe de bu olumsuz durumların izlerini taşır. Kötü beslenmenin çocuklarda yaptığı yetersizlikler ve bozukluklar yaşam boyu sürebilir, kendi çocuklarına da yansıyabilir. Ancak, bu yetersizlikler, gerilikler halkın gözünden kaçabilir, kolayca anlaşılmayabilir. Bu yüzden de çocuk beslenmesine gereken önem verilmemektedir. Yetersiz ve dengesiz beslenmeye direnip yaşayan çocukların ve bunların büyüyünce oluşturacağı toplumun sağlıklı, verimli, güçlü, düzenli ve üretken olması, gelişmesi zorlaşır.

  Türkiye beslenme araştırması sonucunda ülkemizdeki 0-5 yaş grubu çocukların %17,6’sının kötü beslendiği %2,4’ünün ise hastane tedavisi gerektirecek derecede kötü beslendiği ve normal ağırlıkların çok altında olduğu anlaşılmıştır. Kötü ve çok beslenen, çok zayıf çocukların oranının köylerde,doğu ve güney anadolu bölgelerinde daha da yüksek olduğu saptanmıştır. İleri derecede beslenme yetersizliği sonucu çocuklarda büyüme geriliği ve cılızlık şeklinde görülen beslenme yetersizliği hastalığına maramus denir.

  Çocuklarda beslenmenin önemi
  Çocuklarda beslenmenin önemi DENİZLİ (İHA) - Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Erdoğan Taş, Türkiye'deki çocuk ölümlerinin nedenleri arasında ilk sırada solunum yolu enfeksiyonları ve ishalli hastalıkların yer aldığını belirtti.

  Dr. Erdoğan Taş yaptığı yazılı açıklamada, çocuklardaki beslenme bozukluklarının, tek başına büyüme ve gelişme geriliğine sebep olduğunu belirterek, beslenme bozukluklarının enfeksiyonlarla kombine olarak hastalıkların ağır ve ölümcül seyretmesine neden olduğunu ifade etti.

  Çocuklara ait boy ve ağırlık ölçüleri, büyüme ve gelişmenin beslenme durumunun belirlenmesinde önemli birer ölçüm olmalarının yanında, toplumda önde gelen problemlerden olan protein-enerji alnütrisyonunun erken tanısında en fazla kullanılan ölçümlerin başında geldiğini kaydeden Dr. Taş, "Çocukların beslenme durumları, hem bebek ve çocuklarda beslenme alışkanlıkları hem de tekrarlayan ve kronik hastalıkların sonuçlarını yansıtmaktadır. Büyüme çocukluk döneminin temel özelliğidir. Bu özelliği başta beslenme olmak üzere çevresel ve genetik faktörler de etkilemektedir. Türkiye'de 24-59 ay arasındaki çocukların yüzde 25'i yaşına göre kısadır. 5 yaşındaki çocukların yaklaşık beşte biri kronik olarak yetersiz beslenmiştir. Yine yaklaşık yüzde 10'u ciddi şekilde kronik beslenme bozukluğu göstermektedir. 5 yaş altı çocuklarda büyümenin izlenmesinde yaşa göre boy, boya göre ağırlık ve yaşa göre ağırlık standardı konmuştur" dedi.

  Türkiye'de doğum sayısının artması sonucu yetersiz beslenme oranın da arttığını ifade eden Dr. Taş, "2 yıldan daha kısa aralıklarla doğan çocukların büyük bir bölümü kısa boya sahip olup kronik beslenme yetersizliği göstermektedir. Tüm sağlık ocaklarımızda bebek ve çocuk izlenimleri rutin olarak yapılmaktadır. İzlenimler sırasında kilo, boy, baş çevresi, kol çevresi gibi büyümeyi gösteren ölçütlerin yanısıra aşılar, beslenme eğitimleri ve gerekli muayeneler yapılmakta, riskli bulgular saptandığında hastaneye sevk edilmeleri sağlanmaktadır. Ailelerimiz çocuklarının rutin izlenimlerini ihmal etmemeli, gerekli özeni göstermelidir" şeklinde konuştu

 3. Ziyaretçi
  Düzenli beslenen çocuk genelde çok sağlıklı olur ama düzenli beslenmeyen çocuğun sağlığı da iyi olmaz. Bir çocuk çok kiloludur diye düzenli beslendiği falan yoktur sadece o düzensiz beslenmekten gelen birşeydir ve öyle bir çocuk sağlıklı olmaz.
 4. Ziyaretçi
  Coq saoLun sizde oLmasanızz diger tüm siteLer boş yaaa..

 5. Ziyaretçi
  dengeli ve düzenli beslenen çocuk ile beslenmeyen çocuk arasındaki farkı maddeler halinde yazılımı

 6. Ziyaretçi
  Merhaba ödev için çok yardımcı oldu
  Teşekkür

+ Yorum Gönder


dengeli ve düzenli beslenen çocuğun gelişimi,  dengeli beslenmeyen çocuğun gelişimi,  dengeli beslenen çocuğun gelişimi,  dengeli ve düzenli beslenen ve beslenmeyen çocuğun gelişimi,  dengeli ve düzenli beslenmeyen çocuğun gelişimi,  dengeli ve dengesiz beslenen çocuğun gelişimi