+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Zamanın iyi değerlendirilmesi ile ilgili hadis Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Cevap: zamanın iyi değerlendirilmesi ile ilgili hadis

  kardeşler sağolun bukadar olduğu için ama yetersiz yha
  Cevap: zamanın iyi değerlendirilmesi ile ilgili hadis frmacil sayfa 2iki Cevap: zamanın iyi değerlendirilmesi ile ilgili hadis

 2. Gülehasret
  Devamlı Üye
  Peygamberimiz her konuda israf ve savurganlığı kötü gördüğü gibi zamanı boşuna geçirmeyi, vaktin kullanımında israf edilmesini hoş görmemiştir.
  İnsan ömrü sınırlıdır ve bu sınırlı süre içinde insanın, hem bu dünyadaki hayatını kazanmak hem de ahiretini kazanmak için çalışması gerekir. Müslüman kişi, hayat ve ölüm konusunda daha bilinçli olduğundan boş işlerle ömrünü tüketmemesi gerekir. Peygamberimiz bu konuda şöyle derdi:
  “Bir kişinin Müslüman olmasının güzelliklerinden biri de onun lüzumsuz işlerden uzak durmasıdır.”
  İmkanlar insanlar için sürekli değildir; bu yüzden elde edilen imkanlar yerinde ve yararlı işler için kullanılmalıdır. Boş vakit de kıymetli imkanlardan biridir. Peygamberimiz buyurur ki:
  “İki nimet vardır ki insanlar bu ikisinde çok aldanırlar: Sağlık ve boş vakit.”
  “–Beş şey geçmeden beş şeyin kıymetini bil: İhtiyarlamadan önce gençliğinin; hastalanmadan önce sağlığının; fakirlik gelmeden önce zenginliğinin; meşgul olmadan önce boş vaktinin; ölmeden önce yaşamın.”
  İnsan bazı değerli şeylerin kıymetini bilmek için, onu kaybetmeyi beklememelidir. Çünkü kıymetli şeylerin bir bölümü bir daha ele geçmez. Yaşam ve boş vakit de bu değerlerdendir. Peygamberimizin uyarılarına dikkat etmeli ve vaktimizi iyi değerlendirmeliyiz.
 3. Ziyaretçi
  saol ama biraza daha fazla
 4. Ziyaretçi
  yaa bu cok kısa olmus. uzun olsaydı keske cok lazım :/

 5. Ziyaretçi
  bu hadislerin kaynağı yok mu? biraz fazla olsaydı daha ii olurdu taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 6. Ziyaretçi
  Kuran-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde zaman

  İslam, zamanı sonsuzluk olarak anlar ve ifade eder Kuran ayetleriyle ve hadislerle insanın yaşadığı hayatın her anından hesaba çekileceği, kendisine verilen zamanı, hayat sermayesini nasıl harcadığından sorguya çekileceği, zamanını boşa harcayan ve değerlendiremeyen insanın pişman olacağı belirtilmiştir İlk pişmanlık ölüm halinde, ikincisi ise ahirette olacaktır

  “De ki: 'Allah'ın dilemesi dışında, kendim için zarardan ve yarardan (hiçbir şeye) malik değilim Her ümmetin bir eceli vardır Onların ecelleri gelince, artık ne bir saat ertelenebilirler, ne öne alınabilirler” (Yunus Suresi, 49)

  “Küfredenlere gelince, onlara cehennem ateşi vardır Hüküm verilmez ki ölsünler, kendilerinden biraz azabı da hafifletilmez, işte Biz, her nankörü böyle cezalandırırız Ve onlar orada şöyle feryat ederler: ‘Ey Rabbimiz, bizleri çıkar da yaptıklarımızdan başka yararlı bir iş yapalım’ (Onlara): ‘Ya size orada düşünecek olanın düşüneceği kadar ömür vermedik mi ki? Hem size Peygamber de geldi O halde tadın; çünkü zalimleri kurtaracak yoktur!’” (Fatır Suresi, 36–37)

  Zaman kavramının önemini ve değerini, insana verilmiş nimetlerin en büyüğü olduğunu Allah’ın (cc), Kuran-ı Kerim’in bazı ayetlerinde zamana yemin etmesinden de anlıyoruz Asr Suresi’nde Allah, zamana yemin eder

  Hadis-i şeriflere göre; Hz Muhammed (sav), insanın dört şeyden hesap vermeden Allah’ın huzurundan ayrılamayacağını ifade etmiştirEbu Berse (ra)’ın anlattığı bu hadise göre şöyle buyrulmuştur: “Kıyamet günü, dört şeyden sual edilmedikçe, kulun ayakları (Rabbinin huzurundan) ayrılamaz: ‘Ömrünü nerede harcadığından, ne amelde bulunduğundan, malını nerede kazandığından ve nereye harcadığından, vücudunu nerede çürüttüğünden” (Tirmizî, Kıyamet: 1)

  Bu Hadis-i Şerifte, insanın zamanını iyi değerlendirmesine, bu değerli nimetin boşa harcanmaması gerektiğine dikkat çekilerek insana bir nasihat ve uyarı vardır

  Başka bir Hadis-i Şerifte de şöyle buyrulmuştur: “Beş şeyden evvel beş şeyin kıymetini bil; İhtiyarlık gelmeden önce gençliğin, hasta olmadan önce sıhhatin, fakirlik gelmeden önce zenginliğin, meşguliyetten önce boş vaktin ve ölmeden önce hayatın” (Buhârî ve Müslim)

  امرئٍ أخّرَ أجلَهُ حتّى بلغَ ستّينَ سنة
  Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor Resûlullah (sav) buyurdular ki: "Ecelini altmış yaşına kadar uzattığı kimselerden Cenab-ı Hakk, her çeşit özür ve bahâneyi kaldırmıştır"


  وعن أبى هريرة قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم ‏"‏ قَالَ اللَّهُ يَسُبُّ بَنُو آدَمَ الدَّهْرَ، وَأَنَا الدَّهْرُ، بِيَدِي اللَّيْلُ وَالنَّهَارُ ‏"‏‏‏
  Ebu Hureyre’den rivayet edildiğine göre Resûlullah (sav) Yüce Allah’ın şöyle buyurduğunu söyler: “Ademoğlu zamana söver Halbuki zaman benim; yani gece ve gündüz benim tasarrufumdadır”


  الدُّنْيَا كأنَّكَ غريبٌ أو عابرُ سبيلٍ وكان ابن عمر يقولُ: إذَا أمْسَيْتَ فلاَ َتَنْتَظِرِ الصَّبَاحَ، وإذَا أصْبَحْتَ فلاََ تَنْتَظِرِ المسَاءَ، وخُذْ منْ صحّتِكَ لمرضِكَ، ومنْ حياتِكَ لموْتِكَ
  İbnu Ömer (ra) anlatıyor: "Resûlullah (sav) omuzumdan tuttu ve: "Sen dünyada bir garib veya bir yolcu gibi ol" buyurdu İbnu Ömer şöyle diyordu: "Akşama erdin mi, sabahı bekleme, sabaha erdin mi akşamı bekleme Sağlıklı olduğun sırada hastalık halin için hazırlık yap Hayatta iken de ölüm için hazırlık yap"


  وخطَّ إلى جانبهِ خطاً وقال: هذا أجلُهُ، وَخطّ آخرَ بعيداً منهُ وقالَ: هذَا املُ، فبيْنَما هُوَ كَذلِكَ إذ جاءهُ اقربُ

  Enes (ra) anlatıyor: Resûlullah (sav) yere bir çizgi çizdi ve: "Bu insanı temsil eder" sonra bunun yanına ikinci bir çizgi daha çizerek: "Bu da ecelini temsil eder" buyurdu Ondan daha uzağa bir çizgi daha çizdikten sonra: "Bu da emeldir" dedi ve ilâve etti: "İşte insan daha böyle iken (yani emeline kavuşmadan) ona daha yakın olan (eceli) ansızın geliverir"

 7. Gülşen
  Devamlı Üye
  İki günün eşitse ziyandasın sözü zamanın önemini anlatmak için söylenmiştir. Zamanı değerlendirmeye dikkat edilmeli zaman boşuna harcanmamalıdır. İnsanlar nasılsa yaparım diyerek işlerini ertelediklerin de strese girerek hem sağlıklarına zarar vermekte hemde zamanlarını boşa harcamış olurlar.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12


zamanı iyi değerlendirmek ile ilgili hadisler,  zamanı iyi değerlendirme ile ilgili hadisler,  peygamberimizin zamanı iyi değerlendirmek ile ilgili hadisleri,  peygamberimizin zamanı iyi değerlendirme ile ilgili hadisleri,  peygamber efendimizin zamanı iyi değerlendirme ile ilgili hadisleri,  zamanı değerlendirme ile ilgili hadisler