+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Gazların Özellikleri Gazların bulundukları ortamda yayılma Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gazların Özellikleri Gazların bulundukları ortamda yayılma Özellikleri
  Gazların bulundukları ortamda yayılma Özellikleriningünlük hayata etkilerinin neler olurbilecegini arastır 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Gazların Özellikleri

  Gazların Özellikleri:Gazların davranışının anlaşılması aynı zamanda modern kimyanın da temel konularından biridir. Avagadro ilkesine göre bir gazın hacmini ölçmek,bu hacimde bulunan molekülleri saymak demektir ki böyle ölçmelerin önemini ne kadar belirtsek azdır. Üstelik endüstride kullanılan element ve bileşiklerin çoğu kullanılma şartlarında gaz halindedir. Gazların pratik ve tarihsel önemi yanında, bunlar üzerinde bu kadar durmamızın bir başka nedeni de vardır. Kimyacının işi yığın halinde bulunan madde ile bunun molekülleri arasında bir bağıntı kurmaktır. Gazların kinetik teorisi, makroskobik olayların , moleküllerin davranışı cinsinden açıklanmasına en güzel örneklerden birini teşkil eder. Gazların,içinde bulundukların kabın çeperlerine çarpan büyük sayıda taneciklerden yapılmış olduğu düşünülerek, matematik işlemlerle Boyle kanunu çıkarılabilir ve sıcaklık kavramı daha iyi anlaşılabilir. Gazların Boyle kanununa niçin tam anlamıyla uymadıklarını, araştırırken, moleküllerin büyüklükleri ve bunların birbiri üzerine etkiyen kuvvetleri konusunda pek çok şey öğrenebiliriz. Böylece maddenin en basit halini incelemek bizi fiziksel bilimlerin en evrensel bazı kavramları ile karşı karşıya bırakır.

  --------------------
  Gaz kokusu nasıl yayılır

  Gaz molekülleri arasında büyük boşluklar bulunur.Gaz moleküllerinin havada yayılmasına difüzyon deniyordur.Gaz tanecikleri bulundukları ortamda çok hızlı hareket ederler bunun nedeni kinetik enerjiye sahip olmalarıdır Ama bazı gazlar bu duruma uymayabilirler yani düşük sıcaklık ve yüksek basınç gibi etkenlerden dolayı her zaman bu kadar hızlı hareket edemezler.
  Gaz tanecikleri arasındaki uzaklık gaz moleküllerine göre oldukça büyüktür .Bu nedenle havada çok hızlı ve çabuk yol alırlar Gaz moleküllerinin kokuyu yayması da bu şekilde gerçekleşiyordur.
 3. Ziyaretçi
  çok gzl yardımcı oldu
 4. Ziyaretçi
  gzlidi ama fazla ekleme ypn ltfn

 5. Harbikız
  Devamlı Üye
  Gazların şekli ve hacmi yoktur bulundukları kabın şeklini alırlar. Tanecikler arasında çok fazla boşluk vardır ve çekim kuvveti yok denecek kadar azdır.

 6. Ziyaretçi
  gaz nasıl yayılır bir deney söylermisin

 7. HAKAN
  Özel Üye
  Deney Gazların bulundukları ortamda yayılma Özellikleri

  gaz nasıl yayılır bir deney söylermisin
  gazlar.png

+ Yorum Gönder


gazların yayılma özellikleri