+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Uzay araçlarının sürtünme sonunda yanma ve aşınmalarını engellemek veya en aza indirmek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Uzay araçlarının sürtünme sonunda yanma ve aşınmalarını engellemek veya en aza indirmek
  Herhangi bir yerde sürtünmenin gerçekleşmesi enerjinin azalmasına neden olacağı için uzay araçlarının oluşturacakları sürtünmenin azaltılması için çalışmalar yapılmaktadır. peki nedir bunlar 2. Mine
  Devamlı Üye

  uzay araçlarının sürtünme sebebi ile yanmalarını engellemek içinde bunların yapılması gerekir

  1.. alt sistem

  2.. elektronik parça seçimi

  3.. radyasyon ortamı

  4.. simülasyon yazılımı, bu ayarların düzgün ve iyi yapılması gerekir aksi taktirde apollo17 adlı uzay aracı gibi sürtünmelere karşı koyamaz

  Malzeme yüzeyinde mevcut olan ve sürtünme olayı esnasında meydana gelen tabaka, ana malzemenin aşınmaya karşı olan direncini önemli ölçüde değiştirir. Bir çok hallerde çok zararlı olabilen adhesiv aşınmaya, reaksiyon tabakası oluşturmak suretiyle engel olma yoluna gidilir. Fakat genel olarak yüzeyde bu şekilde oluşan tribo oksidasyon tabakası, sürtünme ile parçalanarak aşındırıcı etkisi gösterir. Dolayısıyla aşınmayı hızlandırıcı rol oynar. Parçalanarak serbest hale geçen oksit parçacıklarının kalktığı bölgede tekrar oksitleme görülür ve olay süreklilik kazanır..


  Malzemenin bölgesel olarak aşırı zorlanan yerlerinde, fiziksel veya kimyasal değişimler sonucunda meydana gelen bir aşınmadır. Genelde uzay araçlarının sıcaklığa dayanıklı kabuğunda ve fren balatalarında görülür..
 3. Mesport
  Moderators
  Temas eden iki cismin izafi hareketi sırasında, hareketin başlatılması ve devamı için gerekli kuvvet farklıdır.
  Bu iki sürtünme hali arasındaki direnç farkı özellikle küçük kayma hızlarında sürtünme titreşimlerinin doğmasına sebep olur.
  Bu titreşimler, tribolojik zorlanmaların işaretidir.
  Tribolojik zorlanmalar sırasında bir takım olaylar meydana gelir.
  Temas yüzeyleri arasındaki küçük genlikli titreşimlerin sebep olduğu bir oksit filmi oluşur. Bu oluşum sürtünme ile hızlanır. Yüzeyde absorbe edilmiş bazı maddelerin reaksiyonu sonunda meydana gelen oksit tabakası da tribo oksidasyon olarak ifade edilir. Gaz veya sıvı bir atmosferdeki oksijenin kısmi basıncı oksit oluşma hızına, mukavemetine ve oksit şekline etki eder..
+ Yorum Gönder