+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Işık Her Maddeden Geçer Mi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Işık Her Maddeden Geçer Mi
  Işık her maddenin içerisinden geçebilir mi? geçemeyeceği maddeler hangileridir? bilgilendirir misiniz lütfen 2. Mine
  Devamlı Üye

  IŞIK HER CİSİMDEN GEÇEMEZ
  Deney:Işık her cisimden geçebilir mi?
  Araç ve gereçler:Güç kaynağı,lamba,saplı ekran,mukavva,tahta,plastik,defter yaprağı,düz cam,buzlu cam,alüminyum ve demir levha.
  Deneyin yapılışı:Mukavvanın ortasında bir kenarı 4 cm olan kare şeklinde bir parçayı keserek çıkartınız.Şekildeki düzeneği hazırlayarak lambayı yakınız.Sırasıyla kare boşluğa tuttuğunuz tahta,plastik,defter yaprağı,düz cam,buzlu cam, alüminyum ve demir levha gibi cisimlerin ışığı geçirip geçirmediklerini gözlemleyiniz.
  Sonuç:Işık;cam ve hava gibi maddelerden geçer,buzlu cam,defter yaprağı,plastik gibi cisimler ışığın bir kısmını geçirir.Tahta,demir, ve alüminyum gibi maddeler ise ışığı geçirmez.


  Deneyden de anlaşılacağı üzere,maddeleri geçirgenliklerine göre üç gruba ayırırız.
  Hava,cam ve su gibi ışığı tamamen geçirebilen maddelere saydam madde adı verilir.
  Buz,buzlu cam,plastik, ve defter yaprağı gibi ışığın bir kısmını geçiren maddelere de yarı saydam madde denir.
  Tahta,demir,alüminyum,beton ve taş gibi maddeler ışığı geçirmeyen maddelerdir.Bu maddelere de opak (saydam olmayan) maddeler denir.Günlük yaşamımızda saydam ve opak maddelerden yararlanırız.
  Güneş ışığının girmesini sağlamak için pencereleri saydam maddelerle kaplarız.
  Özel yaşam alanının dışarıdan görünmemesi için duvarları opak maddelerden yaparız.Fotoğraf filmleri ışık aldığında bozulur.Bu nedenle fotoğraf filmi,opak maddelerden yapılmış kapalı bir kutunun içinde bulundurulur.Buzdolaplarının içindeki yiyeceklerimizin ışığın etkilerinden korunmak için,dış kısımları opak maddelerden yapılmıştır.
  Kışın yetiştirilen sebze ve meyveleri soğuktan korumak için seralar yapılır.Seraların güneş ışığından yararlanması için saydam maddelerden yapılması gerekir.
  Araba farlarının ön kısımları,gözlük camları,lamba camları,akvaryum,bardak ve sürahi gibi maddeler saydam maddelerden yapılır.

  Deney:Kalınlığı artan saydam maddelerin saydamlığı azalır.
  Araç ve gereçler:Karton,10 adet saydam cam (10 cm x 10 cm x 0
 3. Ziyaretçi
  doğru bu konuyu işlemiştik
+ Yorum Gönder


ışık her maddeden geçer mi,  ışık hangi maddelerden geçer,  ışık her maddeden geçermi,  ışık hangi cisimlerden geçer,  hangi maddeler ışığı geçirir,  ısık hangi maddelerden gecer