+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Doğal afetler ile ilgili efsane Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Doğal afetler ile ilgili efsane
  doğal afetlerile ilgili efsane 2. Ziyaretçi

  Kızılay, dünyadaki "deprem efsanelerini" derledi.  Deprem Efsaneleri Dünya üzerindeki farklı kültürlerin depremin oluşunu farklı şekillerde açıklamaya çalışıldığı belirtilen "deprem efsaneleri"nden 13 tanesi Kızılay’ın internet sayfasında şöyle sıralandı:


  "-Hindistan: Dünya, bir kaplumbağının sırtında duran dört fil tarafından tutulur. Kaplumbağa da bir kobra yılanının üzerinde dengededir. Bu hayvanlardan herhangi biri hareket ettiğinde dünya sallanır.


  -Assam: (Bangladeş ve Çin Arasında bir Ülke) Dünyanın içinde yaşayan bir grup insan var. Zaman zaman dünya üzerinde hala insanların yaşayıp yaşamadığını anlamak için yeri sallarlar.


  -Meksika: El Diablo-Şeytan dünyanın içinde dev yarıklar yapar. O ve şeytani arkadaşları dünya üzerine çıkmak ve sorun yaratmak için bu yarıkları kullanırlar.


  -Rusya (Sibirya)- Dünya, Tuli adında bir tanrının çektiği kızak üzerindedir. Kızağı çeken köpekler pirelidirler.Kaşınmak için durduklarında dünya sallanır.


  -Mozambik: Dünya yaşayan bir varlıktır ve insanlarınkiyle aynı problemleri vardır. Bazen, ateşlenerek hastalanır ve titrer.


  -Yunanistan: Aristo’ya göre güçlü, vahşi rüzgarlar tuzağa düşer ve yerin altında büyük derin mağaralarda tutulurlar. Kaçak için mücadele ederler. Depremler bu mücadelenin sonucudur.


  -Yeni Zelenda: Dünya, anne rahminde genç tanrı Ru’yu taşır. Her bebeğin yaptığı gibi gerinip, tekmeleyince depreme neden olur.


  -Romanya: Dünya, sadakatin, umudun ve yardımseverliğin kutsal sütunları üzerinde durur. İnsanların hareketleri bu sütunlardan birini zayıflattığı zaman deprem olur.


  -Orta Amerika: Kare olan dünya 4 köşesinden 4 tanrı tarafından tutulur. Dünyada nüfus fazlalığı olduğuna karar verirlerse fazla insandan kurtulmak için dünyayı devirirler.


  -Batı Afrika: Bir dev dünyayı kafasında taşır. Dev genellikle oturur ve doğuya bakar ama bazen bir sarsıntı ile batıya dönüp sonra tekrar doğuya döndüğünde bu deprem olarak hissedilir.


  -Türkiye: Dünya öküzün boynuzları üzerinde durur. Öküz kafasını salladığı zaman deprem olur.


  -Doğu Afrika: Dev bir balığın sırtında bir taş vardır.Bir inek o taşın üzerinde durur ve dünyayı boynuzlarından birinde dengede tutar. Zaman zaman ineğin boynuzu acımaya başlar ve dünyayı bir boynuzundan öbürüne atar ve deprem olur.


  -İskandinavya: Tanrı Loki, kardeşi Baldur’u öldürmekten cezalıdır. Yeraltında bir mağarada, bir kayaya bağlıdır.Yüzünün üzerinde bir yılan Loki’nin kız kardeşinin bir kase ile yakaladığı zehrini damlatır. Zaman zaman kız kaseyi boşaltmak için uzaklaşır. Sonra, zehir Loki’nin yüzüne düşer. Loki engellemek için yüzünü çevirir ve hareket ettirir. Bunun üzerine yer sallanır."
 3. Ziyaretçi
  lütfenn türkiyedeki doğal afet efsaneleriii
 4. Harbikız
  Devamlı Üye
  Doğal afet konulu kısa efsane

  Tekçam Efsanesi

  Ardahan merkeze bağlı Ovapınar Köyü dağlarında bulunan ormanlık bir alan zamanla yok olur, ancak bir tane çam ağacına kimse dokunmaz.Geceleri ağacın etrafında mumların yandığını gören yöre halkı bu çam ağacının kutsal olduğuna inanır ve dilek dilemek için buraya gelir. Ancak bir gün çevredeki köylerden (kirman) birinde yaşayan bir adam ağacı kesmeye karar verir. Ağacın yanına gelerek baltasıyla kesmeye başlar ve baltayı vurduğu yerden kan gelir. Ağacı kesmeye kararlı olan adam vazgeçmez ve ağacı keserek evine götürür. O günün akşamında bu bölgeye görülmemiş derecede bir yağmur yağar ve adamın yaşadığı köyden bir sel geçer. Sel köyden sadece bu adamın evini ve ailesini götürürken, başka kimseye zarar vermez.Bugün ağacın bulunduğu yerde “Tekçam” denilen bir çeşme akmakta ve köylülerimiz yağmur yağmadığı zaman buraya gelerek yağmur duası etmektedir.

+ Yorum Gönder


doğa efsaneleri,  doğa ile ilgili efsaneler,  doğal afetlerle ilgili efsane,  doğa ile ilgili efsane,  doğal afetlerle ilgili efsaneler ,  doğal afetler ile ilgili efsaneler