+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Lale devri hangi olayla başlayıp hangi olayla sona erer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Lale devri hangi olayla başlayıp hangi olayla sona erer
  Lale devri hangi olayla başlayıp hangi olayla sona erer . bunun dışında lale devrinin başlama ve bitiş tarihini yazabilir misiniz. son olarak lale devrinini özelliklerini ve o dönemde hangi osmnalı padişahının tahta olduğunu anlatabilir misiniz. 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Lale devri hangi olayla başlayıp hangi olayla sona erer
  lale devri 1718 pasarofça antlaşması ile başlar 1730 patrona halil isyanı ile biter.
 3. Ziyaretçi
  lale devri 1718 tarihinde pasarofca antlasmasi ile baslar 1730 tarihinde ise patrona halil isyani ile biter
 4. Ziyaretçi
  Lale devri hangi olayla başlayıp hangi olayla sona erer
  lale devri 1718 pasarofça antlaşması ile başlar 1730 patrona halil isyanı ile bite

  cccinciccc

 5. Ziyaretçi
  çok teşekkür ederim güzel paylaşmıssınız ALLAH razı olsun.

 6. Ziyaretçi
  bence 2016 da biterr sonra fatmagülle düyet yapar ama onun beren saat olduğunu bilmeden

 7. Zeyneb
  Bayan Üye
  Lale devri hangi olayla başlayıp hangi olayla sona erer


  Pasarofça Antlaşması hakkında bilgi


  Pasarofça Antlaşması, 1714-1717 Osmanlı-Avusturya- Harbine son veren, yukarı Sırbistan, Belgrad ve Banat yaylasının Avusturya'ya; Dalmaçya, Bosna ve Arnavutluk kıyılarının Venedik'e verilmesi, Mora Yarımadası Osmanlılarda kalması gibi maddeleri içeren 21 Temmuz 1718'de imzalanan antlaşmadır. Antlaşma Osmanlı sultanlarından III. Ahmed Han (1703-1730) zamanında, Mora-Tuna kavşağında Sırbistan’nın (şimdi Sırpca adı Požarevec, Almanca adı Passarowitz olan) Pasarofça kasabasında yapıldı.

  Venedikliler Karlofça Antlaşması hükümleri tamamen ihlal ederek Karadağ'daki isyanı teşvik edip isyancılara yardım edince ve İstanbul-Mısır seferleri yapan Osmanlı ticaret ve hac gemilerine saldırınca 1715de Sadrazam Silahdar Damat Ali Paşa Venedik Cumhuriyeti'ne savaş ilan ederek Mora Seferine çıktı. Bu seferi Korint, Anapoli, Modon, Koron, Navarin kalelerini fethederek zaferle sonuçlandırdı. Fakat Venedik'in bağdaşığı olan Avusturya sert bir tepki ile, Karlofça Antlaşması gereğince Mora'nın Venediklilere geri verilmesini istemesi üzerine, Avusturya'ya da savaş açıldı.

  Sadrazam Silahdar Damat Ali Paşa, Osmanlı ordusu ile birlikte Macaristan'a girdi. Petrovaradin Muharebesi'nde Savoy Prensi Eugen komutasındaki Avusturya ordusu Osmanlı kuvvetlerini bozguna uğrattı (5 Ağustos 1716) ve Sadrazam Silahdar Damat Ali Paşa şehit düştü. Bu bozgundan sonra Temeşvar kalesi yitirildi ve Osmanlı ordusunda olan çözülme ile dağınık ve disiplinsiz birlikler Belgrad'a çekildi. Ordunun burada biraz tutunması ile birlikte, ta gerilerde Edirne ve İstanbul'da panik ortaya çıktı. Yeni Sadrazam Hacı Halil Paşa ordunun donatım işleri ile meşguldu ama 1717deki savaşlar hezimetin boyutunu büyüttü; 18 Ağustos 1717 tarihinde Belgrad düşman eline geçti. Belgrad'dan ta Niş'e kadar yörelerinin Müslüman ve Türk halkı aç ve çıplak Edirne ve İstanbul yoluna düştüler. Yeni sadrazam Tevkii Nişancı Mehmed Paşa altında, ordu Avusturya cephesinde Bosna ve Vidin'de başarılar elde etti. İbrahim Paşanın teşebbüsleri sayesinde Avusturyalılarla barış yapılmasının kararlaştırılmasından sonra, 1718'de sadrazamlığa getirilen Damat İbrahim Paşa barış teklif etti.

  Osmanlı Devletini Şıkk-ı sânî Defterdarı (Mâliye Müsteşarı) Silâhtar İbrâhim Efendi başkanlığındaki heyet temsil etti. Pasarofça’da Kont Virmond başkanlığında Avusturya ve Carte Ruzigi başkanlığındaki Venedik heyetlerinden başka, Felemenk (Hollanda) temsilcisi Collyer Kontu ile İngiltere temsilcisi Sir Robert Sutton da vardı. İki ay kadar süren konferanstan sonra; Avusturya ile yirmi madde ve bir ilâve, Venediklilerle de 26 madde üzerinden, 21 Temmuz 1718 tarihinde antlaşma imzalandı.

  Antlaşmaya göre,
  Avusturya ile Niş, Banat Dağları ve Transilvanya Alpleri hudut kesildi.
  Mülteci olarak Osmanlı Devleti'ne sığınan Erdel prensi II. Rákóczi Ferenc ailesiyle beraber Osmanlı-Avusturya sınırında oturmak ve emniyeti sağlanmak şartıyla iade edilecekti.
  Venedikliler, Mora Yarımadasını, Korintos ile çevresini, Egin Körfezindeki adaları, İyonya Adalarını, Aya Mavri Adasını ve Girit’te üç iskeleyi Osmanlı Devletine verecekti.
  İran yoluyla Avrupa'ya gelen tüccarlar, dönüşte Tuna gümrük vergilerinden muaf tutulacaktı.

  Pasarofça Antlaşmasıyla, Osmanlı Devleti; Avusturya’ya toprak vermesine rağmen, Venedik’ten aldı. Avusturya’ya verdiği toprakları, daha sonraki antlaşmalarla, Temeşvar hariç, geri aldı.
  kaynak wikipedi özgür ansiklopedi


 8. Ziyaretçi
  Allah hepinizden razı olsun peki pasarofça ant hakkında biraz bilgi verir misiniz

 9. Fatma
  Administrator
  Allah hepinizden razı olsun peki pasarofça ant hakkında biraz bilgi verir misiniz
  Pasarofça Antlaşmasıyla, Osmanlı Devleti; Avusturya’ya toprak vermesine rağmen, Venedik’ten aldı. Avusturya’ya verdiği toprakları, daha sonraki antlaşmalarla, Tamışvar hariç, geri aldı. Pasarofça Antlaşması sonrasında Osmanlı Devleti batı dünyasının üstünlüğünü ilk kez kabul etmiş ve batılı tarzda ıslahatların yapıldığı Lale Devri'ne girmişti.

 10. Ziyaretçi
  1718 Pasarofça antlaşması ile başlayıp, 1730 Patrona Halil isyanı ile sona ermiştir. Bu dönemin padişahı III. Ahmet, sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'dır. "Zevk ve sefâ" devri olarak bilinir. Adını, o dönemde İstanbul'da yetiştirilen ve zamanla ünü dünyaya yayılan lale çiçeklerinden alır. Bu dönem gerileme dönemine dahil olmaktadır.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


lale devri hangi olayla başlar hangi olayla biter,  lale devri hangi olayla başladı,  lale devri hangi olayla sona erdi,  lale devri hangi olayla sona ermiştir,  lale devri hangi olayla başlamıştır,  lale devri hangi olayla başladı hangi olayla bitti