+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Bayburt kurtuluş günü ne zamanadır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bayburt kurtuluş günü ne zamanadır
  Bayburt kurtuluş günü ne zamanadır. busrunun cevabu benim için çok önemli çünkü bu soru bir deneme sorusu idi ve doğru yapıp yapmadığımı merak etmekteyim bunun dışında birde bayburt ili hakkında da kısa bir bilgi alabilir miyim. 2. HARBİKIZ
  Moderator

  Bayburt kurtuluş günü ne zamanadır

  21 Şubat Bayburt / Merkez


  Eski çağlarda haldilerin yaşadığı sahada yer alan Bayburt'un bir müddet Roma İmparatorluğu hakimiyetine girdiği ve bu imparatorluğun ikiye ayrılması üzerine Doğu Roma toprakları içinde kaldığı bilinmektedir. Bizans İmparatorluğu teşkilatına göre ülke, bugünkü eyaletlere benzer bir takım temalara ayrılmıştı. Bayburt Heldia temasına bağlıydı ve bu eyaleti meydana getiren yedi piskoposluğun dördüncüsünü meydana getiriyordu. İmparator Justinianus tarafından kalesinin tahkim ve tamir edildiği bilinen Bayburt, Arap fetihleri sırasında Bagrat sülalesinin hakimiyeti altında bulunmaktaydı.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bayburt bilindiği gibi türkiyenin 81 ilinden biridir. bunun dışında bayburt ilinin sahip olduğu yüz ölçümü nedeni ile bu ilimiz bilindiği gibi türkiyenin en küçük illerinden biridir. son olarak bayburt ili bilindiği gibi karadeniz bölgesinde yer alan bir ildir.
+ Yorum Gönder