+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Bağdat Ne Zaman Alınmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Bağdat Ne Zaman Alınmıştır
  Bağdat Ne Zaman Alınmıştır . bağdatın alınmasının tam tarihi nedir. bağdat kimlerden alınmıştır. bunun dışında bağdat alınırken nasıl alınmıştır. son olarak bağdat hakkın da da genel olarak bilgi alabilir miyim ama lütfen kısa olmasına dikkat edin. 2. Dur Yolcu
  Devamlı Üye

  Bağdat Ne Zaman Alınmıştır

  8 Mayıs 1638 tarihinde Üsküdar'dan yola çıkan IV. Murat komutasındaki Osmanlı ordusu Konya-Adana-Halep-Urfa-Diyarbakır-Siirt-Bitlis-Hakkari-Musul-Kerkük rotasını izleyerek 197 günde Bağdat önlerine ulaştı. 15-16 Kasım gecesi kale kuşatıldı.

  Kalenin alınması için yapılan çarpışmalar şiddetli oldu ve yapılan bir genel hücumda Sadrazam Tayyar Paşa öldü (23 Aralık 1638). Kuşatmanın 40. gününde ağır kayıplara uğramış bulunan ve direnmeden ümidini kesen Safevi kale komutanı Bektaşhan, vire ile teslim için elçi gönderdi. Bunun üzerine Bektaşhan davet edilerek teslim koşulları görüşüldü ve kendisi de affedildi. İran ordusundan isteyenlerin Bağdat'ta kalabileceği, istemeyenlerin yurtlarına dönebilecekleri kararlaştırıldı ve Osmanlı Ordusu Bağdat'a girdi. Bir bölüm İran kuvvetleri Narin Kalesi'nde direnmeye çalıştılarsa da direniş kolayca kırıldı.

  Şehirde derhal onarım işlerine başlanırken IV. Murat savaşta büyük kahramanlık gösteren Yeniçeri Ağası Hüseyin Bey'i Bağdat Beylerbeyi tayin etti. Bu sefer 1623-1639 Osmanlı-İran Savaşı'nın son çatışması oldu ve 17 Mayıs 1639 tarihinde imzalanan Kasr-ı Şirin Antlaşması ile savaşa son verildi.
 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Bağdat bilindiği gibi osmanlı iran savaşı sonucun da iranların eline geçmiş olan bir yerdir. ancak Osmanlı padişahı 4. murat bağdatı geri almak için sefer düzenlemiştir. son olarak padişah 4. murat daha sonra 14 yıl iranın elinde olan bağdatı gerialır.
+ Yorum Gönder